Kladenská ODS: Volfův odchod stranu očistil

- Aktuality autor: red

Odchod bývalého primátora Milana Volfa z ODS stranu očistil a kladenští občanští demokraté jsou před komunálními volbami jednotní. Tvrdí to šéf místního sdružení Vojtěch Munzar.

Munzar také odmítl informace, že kladenská ODS zavedla zvláštní praktiky při přijímání nových členů. Volf, jenž musel funkci v čele města opustit kvůli trestnímu stíhání, ale vidí celou věc jinak. 

Exprimátor v pátek ukončil své členství v ODS, znechutily ho prý "čachry" při sestavování kandidátky. Munzar míní, že Volf se svými mediálními výroky aktivně vymezuje vůči ODS, a paradoxně tím napomáhá levici. "Své závěry, které veřejně prezentuje v médiích, si bohužel uzpůsobuje k obrazu svému jenom s cílem poškodit kladenskou ODS," tvrdí šéf místního sdružení. 

Exprimátorův odchod z ODS vítá, ačkoliv se prý neodehrál důstojně. "Kladenská ODS teď může jít jednotně do voleb, očištěna od minulosti," prohlásil Munzar.

Odmítl rovněž zprávy o tom, že místní sdružení v současnosti opouštějí lidé spříznění s Volfem. "K dnešnímu dni jsme neobdrželi žádné ukončení členství. Možná to nastane, ale žádné signály k tomu zatím nemáme," dodal. Volf tvrdí, že je řada lidí znepokojena. Ti, co nejsou ekonomicky navázáni na radnici, podle něj určitě odejdou. 

Exprimátor, který byl loni v březnu zbaven obvinění, že bez souhlasu zastupitelů poslal 40 milionů korun zimnímu stadionu a bez soutěže prosadil nákup luxusní limuzíny, chtěl získat post lídra kandidátky kladenské ODS.

Podle Munzara však vykazoval nestabilní zájem o dění v ODS a neúčastnil se jednání místních sněmů. Teprve v souvislosti s blížícím se sestavením kandidátky prý dal najevo, že by se rád stal jejím lídrem. "Všichni očekávali, že přijde s nějakým programem, nějakou vizí, že chce třeba nový akvapark, ale nic takového se nestalo, pouze řekl, že chce být primátorem," poznamenal radní Radek Větrovec. 

Volf řekl, že kdyby odtajnil své know-how, jeho konkurenti by si z něj udělali svůj volební program. Kandidovat prý chtěl jen tehdy, pokud by se vše odehrávalo čestně. Tomu podle něj nic nenasvědčovalo. "Místní radu si převolili na nevolebním sněmu, když měl být volební sněm, a báli se, že tam přijdu a budu mít podporu, tak z toho udělali pouze čtyřicetiminutový sněm před oblastním sněmem. My jsme chtěli diskusi, ale hlasovalo se proti tomu," popsal jednání spolustraníků. 

Proto nakonec ještě před schvalováním kandidátky ODS opustil. "Myslíme si, že nebyl schopen unést blížící se porážku," vysvětluje si tento krok Munzar. Místní sněm v úterý rozhodl, že lídrem kandidátky do komunálních voleb je současný primátor Dan Jiránek, další pozice obsadili jeho náměstci Miroslav Bernášek, Munzar a Miroslav Vacek.

Podle Volfa však byla tato volba zinscenovaná a dopředu se vědělo, jak dopadne. "Hlasovalo se pod přísným dozorem těch, co přidělují zakázky a dávají chleba ostatním," prohlásil. 

Kritizoval také údajné nečisté praktiky kolem přibírání nových členů. Někteří lidé si podle něj o vstup do strany zažádali třeba před rokem, a nikdo je do této doby neoslovil. "Byl stop stav a deset dnů před tvorbou kandidátky se otevřely tajně dveře a bylo tam nabráno dvacet třicet spřátelených duší, aby současné vedení získalo větší sílu," tvrdí. 

Munzar nařčení důrazně odmítl. Uvedl, že před kongresem strany na doporučení výkonné rady ODS sdružení přestalo nové členy nabírat, aby se vyhnulo případné manipulaci se členstvím. Po skončení kongresu však začalo přihlášky standardně přijímat. Kladenská ODS má v současnosti 181 členů. Za posledních několik měsíců bylo přijato 23 nových členů, kteří podali postupně přihlášky v roce 2009. "S nějakou manipulací nebo organizovaným náborem to nemá nic společného," poznamenal Munzar. 

Volf chce jít podle médií do voleb na kandidátce jiné politické strany, spekulovalo se o TOP 09. "Že bych směřoval do TOP 09 nebo do ČSSD, tak tomu není. Komunální politika je více o osobách než o stranách. Já jsem se zatím nerozhodl a třeba vůbec kandidovat nebudu," řekl.

Zatím ho prý oslovily dva nebo tři subjekty, ale všechny nabídky odmítl. "Já myslím, že bude kandidovat za toho, kdo mu nabídne lídra," vidí Volfovo další politické působení primátorův první náměstek Bernášek.

Tagy: ODS Kladno

Zdroje: ČTK