Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Kalousek: Z Nečase mám lehce dávivý pocit

Kalousek: Z Nečase mám lehce dávivý pocit
Miroslav Kalousek | zdroj: Mediafax

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl ministr financí Miroslav Kalousek. A ostře zkritizoval mnoho lidí – kvůli šéfovi Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Tomáši Martincovi třeba nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Nešetřil ale ani premiéra Petra Nečase.

„Pavel Zeman říká: 'Já nevím, já nemohu.' Tím jsme se díky alibismu a nestatečnosti nejvyššího státního zástupce dostali do situace, kdy úředníci, kteří musejí rozhodovat, nevědí jak,“ uvedl Kalousek. Rezignaci Tomáše Martince označil za oběť Zemanova alibismu.

„Spousta trestních stíhání probíhá mimo zákon,“ prohlásil Kalousek. Toto je podle něj stanovisko Ministerstva financí a na něj by mohl Zeman přistoupit. Nemá na to ale odvahu. „Vůbec netvrdím, že tito lidé jsou nevinní. Já jenom tvrdím, že Česká republika má jenom jednu exekutivu,“ doplnil Kalousek. Zákony podle něj nejsou orgány činnými v trestním řízení vykládány stejně.

Mám lehce dávivý pocit

„Buď bude mít Pavel Zeman odvahu, nebo se stane kulturním atašé někde v Afghánistánu,“ předpovídá Kalousek. Vyjádřil se také ke stíhání exministra zdravotnictví Tomáše Julínka, od kterého se distancoval premiér Petr Nečas. „Pokud Petr Nečas jako místopředseda vlády, která o tom rozhodovala, říká, že neví, co se schvalovalo, pak mám lehce dávivý pocit,“ říká ministr.

Vyčíslovat škody v kauze Julínek, kde jde o provozování letecké záchranné služby, je podle Kalouska nemožné. „Advokáti Tomáše Julínka to budou mít velice jednoduché,“ myslí si. Ministr považuje za tuto kauzu odpovědné lidi podřízené Tomáši Martincovi, kteří jsou podle něj nekompetentní.

Kalouskův kolega ministr spravedlnosti Pavel Blažek se ve sporu s Martincem postavil za vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. „Pan kolega Blažek asi zná okolnosti, za někoho se postavil, což není v ODS běžné... Například předseda ODS Petr Nečas se nestaví nikdy za nikoho,“ pustil se Kalousek opět do Nečase.

Zdroje: