K Pecinovu balíčku navrhne ČSSD mimořádnou schůzi

- Aktuality autor: red

ČSSD zřejmě navrhne svolání mimořádné schůze sněmovny, na níž by poslanci rozhodli o vládním protikorupčním balíčku a vyslechli bývalého elitního detektiva Karla Tichého kvůli spisu Krakatice.

Tichý pracoval na spisu o údajném prorůstání zločinu a politiky. O záměru sociální demokracie informoval předseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka

Vládní protikorupční balíček z dílny ministra vnitra Martina Peciny, který by měl mimo jiné zavést institut korunního svědka, sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Není ale jisté, zda ho kvůli rozporům a v čase zbývajícím do voleb přijme. 

Sobotka protikorupční balíček označil za prioritu, kterou chce ČSSD do voleb prosadit. Pokud o něm sněmovna nerozhodne tento pátek, kdy má její nynější schůze skončit, navrhne podle něj ČSSD mimořádné jednání o tomto bodu. Na svolání mimořádné schůze mají poslanci ČSSD dost hlasů. O termínu se ale podle Sobotky ještě bude jednat. 

Sociální demokraté také chtějí, aby na sněmovním plénu zazněla výpověď Tichého, který o Krakatici hovořil už před sněmovním bezpečnostním výborem. Výbor, v němž měli při jednání převahu sociální demokraté, vyzval místopředsedu ODS a exministra vnitra Ivana Langera, aby zvážil své postavení ve veřejném životě kvůli Tichého informacích o údajných Langerových vazbách na podsvětí. Langer výzvu výboru odmítl. Tichý je podle něj zaujatý a na vystoupení před poslanci se prý připravoval se šéfem marketingu ČSSD Petrem Dimunem. 

Policie Tichého kvůli jeho březnové výpovědi před poslanci sněmovního bezpečnostního výboru vyšetřuje. Bývalý vyšetřovatel zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka, označovaného za šéfa podsvětí, poslancům popisoval jeho vazby na některé politiky. Zmínil přitom například Langera. Ten popřel, že by na Tichého podal trestní oznámení, uvedl ale, že k určitým právním krokům se chystá. 

Deník Mladá fronta Dnes předloni informoval o přepisech policejních odposlechů, podle nichž se Langer stýkal s podnikateli napojenými na Mrázka. Langer se hájí, že se v Mrázkově zorném poli ocitl nevědomky a že o ničem nevěděl. 

Předseda bezpečnostního výboru sněmovny František Bublan (ČSSD) ve středu řekl, že právě kvůli tlaku na Tichého a výhrůžkám trestním oznámením by bylo dobré, aby mohl Tichý vystoupit před celou sněmovnou.

Tagy: poslanci sněmovna ČSSD protikorupcni schuze

Zdroje: ČTK