Jsem nevinný, zopakoval Strauss-Kahn před soudem

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn, obviněný z pokusu o znásilnění pokojské, v pondělí u soudu v New Yorku podle očekávání uvedl, že je nevinen.

Dvaašedesátiletému Francouzi, který byl zadržen 14. května, hrozí až 75 let vězení, bude-li uznán vinným ze sexuálního násilí, včetně pokusu přimět pokojskou manhattanského hotelu Sofitel k orálnímu sexu. Strauss-Kahn byl před aférou považován za horkého kandidáta na francouzského prezidenta. 

Vlastní proces s ním by měl začít ještě letos. Francouzovi obhájci se zřejmě budou snažit porotu přesvědčit o tom, že sex s pokojskou byl dobrovolný. "Náš klient dnes uvedl, že je nevinný. Bylo to výmluvné a silné prohlášení, že tato obvinění odmítá. Soudíme, že po přezkoumání důkazů bude jasné, že nikoho k ničemu nenutil," uvedl obhájce šéfa MMF Benjamin Braffman.

Soudní stání trvalo zhruba deset minut, další stání je plánované na 18. červenec. Nyní začne příprava procesu, která by podle amerických médií měla trvat dva až tři měsíce. Obhajoba si bude například zjišťovat informace o zdravotní historii údajné oběti, obžaloba zase o tom, zda se Strauss-Kahn něčeho podobného nedopustil už v minulosti. Právník pokojské uvedl, že jeho klientka budu u soudu svědčit. 

Výběr poroty? Problém

Očekává se, že značný čas před procesem zabere výběr poroty. Bude se při něm muset vzít v úvahu, že většina jejích potenciálních členů již případ podrobně zná z médií. Samotný proces ale podle agentury Reuters zřejmě bude rychlý. 

Strauss-Kahn musel po zadržení strávit čtyři dny ve vězení na newyorském ostrově Rikers Island, než byl propuštěn na kauci do domácího vězení. V něm zůstává i nadále. Luxusní dům v newyorském Manhattanu smí opustit jen kvůli návštěvě lékaře, synagogy či záležitostem souvisejícím s jeho soudním procesem.

Tagy: soud šéf MMF

Zdroje: ČTK