John: Škárka nám škodí opakovaně, chceme vysvětlení

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Výroky poslance Věcí veřejných Jaroslava Škárky o penězích, které údajně v obálce dostával za mlčení o stranickém financování, bude ve čtvrtek řešit poslanecký klub strany. Podle předsedy Radka Johna jde o velké poškození strany a Škárka prý škodí VV neustále.

John v pondělí řekl, že Škárka stranu poškozuje opakovaně. Je prý ale absurdní, že by poslanec dobrovolně novinářům oznamoval svůj podíl na trestném činu. 

"My jsme opakovaně říkali panu Škárkovi, že poškozuje Věci veřejné a tohle je samozřejmě velké poškození. Teď jde o to, jestli bylo vědomé nebo nešťastné," řekl John o informacích, které napsal týdeník Respekt. 

Podle časopisu Škárka v rozhovoru s redaktory prý řekl, že dostává od lidí kolem ministra dopravy Víta Bárty (VV) peníze za loajalitu ke straně a za mlčení o jejím financování. Škárkovi údajně nosili peníze v obálce poslanci Michal Babák a Radim Vysloužil. 

Škárka: Z novinářky jsem si vystřelil

Poté, co se informace objevila v médiích, Škárka, který je nyní v Kazachstánu, tvrzení popřel. Z novinářky si prý "vystřelil", když zjistil, že si jej tajně nahrává. V první reakci podle Johna došli lidé z VV k přesvědčení, že se poslanec "zbláznil". 

Babák s Vysloužilem Škárkovo tvrzení jednoznačně popřeli. "Nedokážu si představit, proč to pan Škárka udělal. Rozhodně po něm budu chtít vysvětlení, protože mě jmenoval ve svém prohlášení," řekl Babák. Se Škárkou se prý sejde v úterý, aby si vše vyříkali. Podle Vysloužila je za nejnovější kauzou touha novinářů po senzaci. "Pokud někdo přijde se seriózní informací, nikoho to nezajímá. Ale pokud řekne takové věci, média se toho hned chytnou," tvrdí Vysloužil. 

"Co to mělo znamenat?"

Čtvrteční poslanecký klub bude chtít jeho osobní vysvětlení celé věci. "Chceme slyšet, co to mělo celé znamenat," řekl John. "Je to od pana poslance Škárky - ať už je to tak nebo tak - velice, velice nešťastné. Vůbec tomu nerozumím," podotkla poslankyně Karolína Peake

Podobně se vyjádřila i místopředsedkyně sněmovny za Věci veřejné Kateřina Klasnová. Zdůraznila, že vždy byla proti poslaneckým přeběhlíkům a přála by si, aby klub VV celé volební období zůstal v počtu 24 zvolených poslanců.

"Na druhou stranu jako místopředsedkyně parlamentu si nedovedu představit, že s některými lidmi, kteří jsou takto schopni poškozovat stranu, budu sedět u jednoho stolu," řekla. 

Klasnová útočí na Humla

Stejně závažné jako nynější Škárkův případ je ale podle ní chování poslance Stanislava Humla, který v e-mailu označil vrcholné činitele VV za všehoschopné lidi, mezi jejichž metody patří vydírání a nátlakové akce. Klasnové vadí i starší Humlova výzva k rezignaci předsedy VV Johna na post ministra vnitra.

"Neumím si představit poslance ODS, který by řekl, že má rezignovat Nečas a dál byl poslancem ODS," podotkla politička VV, která je manželkou ministra dopravy Víta Bárty, často označovaného za faktického šéfa strany. 

Klasnová: ´Zlobivé děti´ trhají broučkům nožičky

Stranu nyní čeká volba nového vedení a Bárta už oznámil, že se bude o post předsedy strany ucházet. Právě předvolební napětí a neuspokojené ambice některých poslanců mohou být podle lidí z VV za nynějším vývojem v jejich poslaneckém klubu. "Se Škárkou bych jako s místopředsedou nepočítal. A myslím, že ani další kandidáti na předsedu ne," uvedl John. 

Klasnová ale připustila i jiné varianty. "Mohu spekulovat, že některé věci, které říká pan Škárka, nemá ze své hlavy. Že už se tam vlomil nějaký další element a snaží se narušit jednotu klubu," řekla. 

"Myslím, že jsou to takové zlobivé děti, třeba pan poslanec Huml, které to zkouší: Utrhnu tomu broučkovi nožičku, ještě jednu nožičku a vida! Nic se neděje, tak utrhnu křidýlko. Zkouší, kam až mohou zajít," dodala.

Tagy: uplácení vv škárka

Zdroje: ČTK