Japonsko schválilo další mimořádné peníze na obnovu

- Aktuality autor: red

Japonský parlament dnes schválil mimořádný rozpočet ve výši dvou bilionů jenů (425 miliard korun) na obnovu země po březnovém ničivém zemětřesení a přívalové vlně cunami. Očekávají se další investice do rekonstrukce, která se neobejde bez půjček a zvýšení daní. Vláda navýšený rozpočet schválila už začátkem měsíce.

Premiér Naoto Kan, kritizovaný za chyby při řešení krize, již při zemětřesení vyvolala havárie jaderné elektrárny Fukušima, řadil přijetí zákona o navýšeném rozpočtu k podmínkám své přislíbené rezignace. Kdy se k ní odhodlá, není jasné. 

Japonská ekonomika potřebuje vzpruhu

To vyvolává nejistotu v době, kdy se očekávají bilionové investice do rekonstrukce poničených oblastí. Má-li se třetí světová ekonomika po katastrofě znovu postavit na nohy a začít znovu prosperovat, bude podle investorů muset do obnovy značně investovat. 

Tokio počítá s projekty největšími od druhé světové války. Jejich výše má dosáhnout 13 bilionů jenů, přičemž tato částka nezahrnuje šest bilionů, které již vláda na obnovu vyčlenila dříve. Aby peníze získala, hodlá vydat dluhopisy a omezit některé jiné výdaje. 

Premiér rezignuje

Premiér svůj odchod podmiňuje schválením dvou dalších zákonů a jeho odpůrci ve vládní Demokratické straně Japonska věří, že i tyto normy parlament stvrdí do poloviny srpna. To by umožnilo Kanovi odejít a jeho straně vybrat nového premiéra. 

Zatím ale není jasné, zda bude opozice při schvalování těchto dvou zákonů spolupracovat. Jeden se týká dluhopisů nezbytných k financování fiskálního roku, druhý obnovitelné energie. 

Opozice se už nechala slyšet, že nehodlá dělat ze zákona o obnovitelné energii politickou záležitost, ale nesouhlasí se zákonem o dluhopisech, které mají Japonsku pomoci řešit deficit. Dluh Japonska už dvojnásobně převyšuje objem jeho hrubého domácího produktu.

Tagy: zemětřesení ekonomika peníze Japonsko krize cunami obnova

Zdroje: ČTK