Vatikán kvůli kritice odvolal svého velvyslance v Irsku

- Aktuality autor: red

Vatikán odvolal svého velvyslance v Irsku. Oznámil to dnes vatikánský mluvčí Ciro Benedettini. Stalo se tak poté, co irští zákonodárci minulý týden ostře kritizovali Vatikán za to, že údajně nařizoval tamním biskupům nehlásit policii případy podezření na zneužívání dětí kněžími.

Velvyslanec Vatikánu a apoštolský nuncius v Irsku arcibiskup Giuseppe Leanza byl odvolán z Dublinu ke konzultacím, uvedl vatikánský mluvčí. 

Irové odsoudili Vatikán

Irští zákonodárci minulou středu schválili usnesení, ve kterém Vatikán za údajnou snahu o sabotáž v případech zneužívání dětí kněžími ostře odsoudili. Vatikán podle nich sabotoval usnesení irských biskupů z roku 1996 začít s hlášením podezřelých případů policii. Podle dopisu z roku 1997 Vatikán nařizoval irským biskupům postupovat v případech zneužívání dětí striktně podle církevního práva. 

Irský ministr zahraničí Eamon Gilmore před dvěma týdny Leanzu předvolal a požádal ho o oficiální odpověď Vatikánu. Vatikán uvedl, že reagovat bude v "příhodném čase", dosud tak ale neučinil. 

Irsko není jediná země s pedofilními skandály

Pedofilní skandály se objevily v církvích řady dalších zemí, například v USA, Německu, Belgii, Nizozemsku a na Maltě. Irská vláda před dvěma týdny zveřejnila zprávu, podle níž 19 kněží údajně zneužívalo děti od ledna 1996 do února 2009. Biskup, který byl pověřen ochranou dětí, o těchto případech prý věděl, ale policii je nenahlásil.

Zdroje: ČTK