Janeček se naštval, Česká televize přechází do útoku

- Aktuality autor: red

Česká televize podává trestní oznámení kvůli zneužití pravomoci úřední osoby kvůli pátečnímu zásahu ozbrojenců Vojenské policie v budově zpravodajství. Od způsobu, jakým byla provedena prohlídka se už distancovalo pražské státní zastupitelství. Popřelo také, že by dalo pokyn k zapečetění kanceláře několika redaktorů ČT.

ČT zároveň podává žádost k přezkoumání postupu policie na státní zastupitelství a podnět vrchnímu státnímu zastupitelství k přezkoumání postupu státního zástupce, který měl postup VP dozorovat, uvedl mluvčí.

Šlo jen o zástěrku?

Podle Štichy si VP odnesla věci tří redaktorů - Karla Rožánka, Richarda Samka a Luboše Rosího. Kromě počítačů šlo i o diskové nosiče, dokumenty, osobní věci, diáře a fotografie.

"Budeme žádat, aby policie vyvrátila  vážné podezření, že akce by byla pouze zástěrkou pro to, aby se mohli dostat k počítači a dokumentům Karla Rožánka, který má rozpracovanou řadu závažných kauz jak na ministerstvu obrany, tak v armádě," dodal Šticha.

Mluvčí Městské státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová dnes ČTK řekla, že státní zástupce podal návrh na vydání soudního příkazu k prohlídce.

"V žádném případě ale nedal pokyn Vojenské policii ke konkrétnímu způsobu prohlídky v prostorách České televize.

Přehazování horké brambory

Vlastní realizace prohlídky je zcela v kompetenci Vojenské policie," uvedla. Podle advokáta Davida Uhlíře musela VP ze zákona dbát na to, aby zásah "nepřekročil míru nezbytnou k dosažení účelu plněného úkolu".

Podle Štichy soudce Kryštof Nový v dokumentu, který si vojenští policisté přinesli, povolil zásah v jakémkoliv rozsahu.

Podle mluvčího VP Jana Čermáka se policisté snažili "zajistit důkazy ve věci důvodného podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace".

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) již postavil mimo službu šéfa VP Vladimíra Ložka a další dva důstojníky, kteří byli přímo odpovědni za způsob provedení zásahu.

Zdroje: ČTK