Houskovu vraždu projednává soud

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 10. 2014 14:12) - Aktuality autor: Vojtěch Varyš

Smrt ústeckého kmotra Roman Housky loni vzbudila mnoho spekulací. Nakonec byl z vraždy obviněn bývalý voják Michal Krnáč, kterému za čin hrozí 20 let vězení. Krajský soud v Ústí nad Labem začal případ projednávat v pátek 3. října. Před soudem Krnáč odmítl vypovídat.

Roman Houska na sjezdu ČSSD.

Roman Houska na sjezdu ČSSD.,zdroj: Profimedia.cz

Podle obžaloby zastřelil Krnáč Housku loni 18. listopadu před domem v Chomutově, kde politik žil se svojí partnerkou, bývalou hejtmankou a současnou hejtmanovou náměstkyní Janou Vaňhovou (ČSSD). Podle žalobce se na vraždu politika připravoval. O Houskovi a Vaňhové údajně měsíce předem zjišťoval informace. Krátce před činem si koupil elektrický paralyzér, kterým prý oběť omráčil. Housku pak čtyřikrát střelil.

Krnáč se k vraždě přiznal. Vypověděl, že na Housku narazil náhodou a zastřelil ho při potyčce. Zmocněnci pozůstalých zpochybňují loupežný motiv vraždy. "Poškození tvrdí, že se jim z domu nic neztratilo," řekl už dříve právní zástupce Houskovy rodiny Michael Kis. Nejasnosti jsou podle něj kolem znaleckých posudků. "Šest znaleckých posudků, všechny jsou z forenzních disciplín, žádný z nich nepotvrdil, že by pachatelem byl Michal K.," dodal Kis.

Před soudem ovšem Krnáč odmítl vypovídat. V přípravném řízení se přiznal, odmítl ale úmysl. Tvrdil, že Housku neznal a na jeho pozemek vstoupil omylem. Jeho verzi případu zpochybnila rekonstrukce události.

Houskova rodina požaduje odškodné přes dva miliony korun. Nejvíc z toho, milion, chtějí pro Houskovu třináctiletou dceru. Vaňhová požaduje kromě zákonných 240.000 korun nemajetkové újmy i náklady na pohřeb a náhrobek.

Podle zmocněnců pozůstalých není případ dořešený. Podle nich šlo o nájemnou vraždu. "Pan obžalovaný je koncovým článkem organizované skupiny, která to zosnovala. On nemohl mít motiv, on byl pouze najat na špinavou práci," řekla jedna z nich, Marie Benešová. Kdo by si měl Houskovu vraždu, ale neuvedla.

Hlavní líčení bude pokračovat od 20. do 24. října. Vypovídat budou svědci a znalci. 

 

Tagy: soud vražda ČSSD Ústí nad Labem Roman Houska

Zdroje: ČTK