Heger hledá nového ředitele elitní nemocnice IKEM

- Aktuality autor: Danica Klein

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) vypíše výběrové řízení na nového ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Současný ředitel Jan Malý je terčem kritiky, média psala o údajně neprůhledném hospodaření a o podivných majetkových poměrech managementu. IKEM dnes zároveň oznámil, že zadá hloubkový audit hospodaření a nakládání s majetkem z období před nástupem současného managementu.

Stabilizace a nová legitimita

"Důvodem výběrového řízení na nového ředitele je snaha IKEM personálně stabilizovat a získat pro něj novou legitimitu," vysvětlil Sršeň.

Podle Hegera by potřeba, aby jedno z největších specializovaných klinických a vědeckovýzkumných pracovišť v Česku, kterým IKEM je, neztratilo nic ze svého roky budovaného renomé a nabralo dech pro další rozvoj.

"Výjimečný statut IKEM by neměl být ničím narušen. Proto se pan ministr rozhodl vypsat výběrové řízení, ze kterého vzejde ředitel s plným mandátem daným tímto transparentním procesem," uvedl mluvčí.

Dobré výsledky

Podle náměstka ředitele pro ekonomiku a obchod Michala Stiborka bude předmětem hloubkového auditu především čerpání prostředků z evropských fondů na nákup zdravotnického vybavení. "V současné době IKEM jedná s auditorskou společností Ernst & Young Audit o zadání přesné specifikace," sdělil náměstek.

Heger ocenil, že IKEM se dlouhodobě zaměřuje na zlepšování zdravotní péče, zdokonalování léčebných postupů a uplatňování nejnovějších vědeckých poznatků v praxi.

Navíc IKEM podle něho dosahuje dobrých hospodářských výsledků. Provoz i rozvoj financuje vlastními prostředky bez nároků na dotace, a to i loni, který byl pro české zdravotnictví nepříznivý.

Tagy: nemocnice ikem heger Praha fondy

Zdroje: ČTK