Hamáček (ČSSD): V kampani se poučíme z chyb minulých voleb

- Aktuality autor: red

Volební kampaň před podzimními komunálními a senátními volbami bude podle ústředního volebního manažera Jiřího Hamáčka poučením z minulých chyb.

Těch se měl dopustit tým jeho předchůdce Jaroslava Tvrdíka a šéfa ČSSD Jiřího Paroubka před volbami do sněmovny. Hamáček řekl, že koncept kampaně předloží stranickému předsednictvu tento pátek.

 "Součástí (páteční) prezentace bude výstup z prvního průzkumu (výsledků voleb), který jsme si zadali," uvedl Hamáček. Jeho autory budou straničtí analytici, kteří budou vycházet ze sociologických dat agentury STEM, dodal. 

Paroubek v rozhovoru v Mladé frontě Dnes přiznal, že se svými lidmi podcenil téma zadlužení země a přenechal ho pravici. "V tom jsme v kampani zcela zklamali," uvedl. Hamáček řekl, že bude i této skutečnosti věnovat pozornost. 

Manažer se ale rozhodně ohradil proti tomu, že by kdy použil označení "normalizační umělec" pro zpěváka Michala Davida, který vystupoval na akcích ČSSD před volbami do sněmovny. "Já osobně Michala Davida za normalizačního zpěváka nepovažuju. Na něj tady ta nálepka nesedí a sociální demokracie ji nikdy nepoužila," bránil se Hamáček s tím, že je to výraz agentury CSG. 

Agentura CSG doporučovala ČSSD změnu loga, politického stylu spojeného s Paroubkem a odstřižení od všeho, co má normalizační nádech, tedy i od Michala Davida. Paroubek řekl zmíněnému deníku, že to považuje za "křupanství" a že se za to zpěvákovi písemně omluvil. 

Předsednictvo podle Hamáčka povede také debatu o novém stranickém logu. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka už dříve prozradil, že to bude opět růže a že se budou sociální demokraté držet už osvědčené oranžové barvy.

Hamáček má na podzimní kampaň k dispozici 50 milionů korun, což je šestkrát méně, než na kolik ČSSD oficiálně přišla kampaň ke sněmovním volbám. Podle některých informací ale cena sněmovní kampaně ČSSD přesáhla 400 milionů korun. 

TOP 09 chce utratit 28 milionů. ODS výdaje na kampaň ještě nezveřejnila. ČSSD a ODS musí šetřit, protože mají menší státní dotaci, než očekávaly, kvůli slabším výsledkům ve sněmovních volbách. 

Paroubek, který rezignoval na funkci předsedy ČSSD po neúspěchu ve sněmovních volbách, v rozhovoru pro MF Dnes opět zopakoval, že stále čeká na vizi od kandidátů na předsedu Sobotky a jihomoravského hejtmana Michala Haška a že je vedení strany pasivní.

Bývalý šéf ČSSD také uvedl, že je proti přímé volbě předsedy, pro níž se naopak vyslovil Sobotka. Soudí, že by při přímé volbě šéfa ČSSD členy strany příliš ovlivňovala média. O návratu do vedení ČSSD prý neuvažuje, ale nevylučuje vůbec nic. Přesto ale před komerční sférou dává přednost politice. Přemýšlí také o svém uplatnění na akademické půdě. Chtěl by přednášet o ekonomice, politologii, zahraniční politice a o dějinách národního hospodářství.

Zdroje: ČTK