Grémium ČSSD se shodlo na kandidátech na ministry

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 1. 2014 12:31) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Grémium sociální demokracie se dnes shodlo na svých kandidátech na ministry do vznikající koaliční vlády. Předseda strany Bohuslav Sobotka je ale nejprve představí prezidentovi Miloši Zemanovi. Novinářům to řekli členové vedení ČSSD po skončení dnešního jednání. Jasno je podle nich o kompletním složení vlády, včetně obsazení ministerstev dopravy (ANO) a práce a sociálních věcí (ČSSD). Koaliční smlouvu, jejíž součástí budou i jména ministrů, šéfové stran podepíšou v pondělí ve 14:00 ve Sněmovně. 

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Bohuslav Sobotka (ČSSD),zdroj: Profimedia.cz

Rozdělení resortů by mělo zůstat stejné. Už dříve se na něm shodli předsedové všech tří koaličních stran. "Sociální demokracie má jasno, má jmenný seznam osmi lidí, nebudeme ho sdělovat do té doby, než ho sdělíme panu prezidentovi," řekl novinářům místopředseda ČSSD Milan Chovanec. ANO bude mít ve vládě šest křesel, lidovci tři. 

Ministerstvo práce, o němž se v poslední době nejvíce spekulovalo, obsadí buď radní z Vysočiny Petr Krčál, nebo bývalý premiér Vladimír Špidla, který má dnes večer se Sobotkou schůzku. Třetí kandidát, o kterém se mluvilo, Roman Sklenák, zůstane podle svých slov šéfem poslaneckého klubu sociální demokracie. 

Jasno už je podle Zaorálka už i o kandidátovi na ministra dopravy. "Snad bych mohl říci, že máme i tady tuto sestavu v této chvíli k dispozici. Má ji předseda Bohuslav Sobotka, abych byl přesný. Ten má tu sestavu a my ji známe," uvedl. ANO v poslední době podle médií vybíralo především mezi poslancem Martinem Kolovratníkem a šéfem Řízení letového provozu Janem Klasem. Podle serveru iDnes.cz bude ministrem dopravy Antonín Prachař, ředitel firmy Omega servis. 

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že dopoledne poslal životopis kandidáta Sobotkovi. "Celé Vánoce jsem řešil ministra dopravy. Vybral jsem dobrého člověka," řekl bez bližších podrobností Babiš. Vybíral prý asi z pěti kandidátů. 

Tagy: ČSSD grémium

Zdroje: ČTK