Expremiér Šaron na pokraji smrti. Izrael chystá státní pohřeb

- Aktuality autor: Danica Klein

Zdravotní stav bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona se nadále zhoršuje. Jak dnes uvedl lékař z nemocnice Šeba u Tel Avivu, zbývá mu nejspíš jen pár posledních dní života. Šaron leží již osm let v kómatu po těžkém záchvatu mrtvice, v posledních dnech mu začaly selhávat životně důležité orgány a ocitl se v kritickém stavu. Židovský stát se již připravuje na státní pohřeb.

Ariel Šaron

Ariel Šaron,zdroj: Getty Images

Ošetřující lékař Zeev Rothstein na tiskové konferenci na dotaz, zda jde o Šaronovy "poslední dny života", odpověděl: "Osobně si to myslím." Pacientův stav se podle něj "pomalu a postupně zhoršuje", Šaron nicméně nemá v tuto chvíli žádné bolesti a netrpí. 

U nemocničního lůžka pětaosmdesátiletého politika jsou neustále jeho dva synové Gilad a Omri, což naznačuje, že rodina se připravuje na nevyhnutelné. Židovský stát již také začal chystat státní pohřeb. Šaron v minulosti uvedl, že by byl rád pohřben na rodinné farmě v Negevské poušti vedle své manželky Lily a nikoli na Herzlově hoře, uvedl list The Jerusalem Post. Na tomto kopci v západní části Jeruzaléma se nachází národní hřbitov, který je místem posledního odpočinku izraelských premiérů, prezidentů a jiných významných židovských vůdců. 

Na přípravě pohřbu se bude podílet úřad izraelského premiéra společně s Šaronovými syny. Podle židovských tradic má být zesnulý pohřben nejlépe ještě ten den, kdy dojde k úmrtí, maximálně do 24 hodin. Jak oznámil premiérův mluvčí Mark Negev, tento zvyk bude nejspíš porušen vzhledem k tomu, že státní pohřeb si žádá důkladnější organizaci. 

Díky tomuto odkladu budou moci na smuteční ceremoniál případně dorazit i někteří světoví vůdci. Kolik zahraničních politiků dorazí, je podle izraelských médií nejasné i vzhledem k tomu, že letos se již dva velké pohřby konaly - pohřeb bývalého jihoafrického vůdce Nelsona Mandely a bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové

Ariel Šaron patří ke generaci zakladatelů židovského státu z roku 1948, dění na Blízkém východě pak dlouhá desetiletí ovlivňoval z vysokých politických nebo vojenských funkcí. Byl znám jako jestřáb a pilíř izraelské pravice, který ale dokázal své postoje a názory radikálně změnit. Naposledy se tak stalo v létě 2005, kdy prosadil jednostranné stažení izraelských vojáků a odchod osadníků z palestinského pásma Gazy. 

Na podzim téhož roku se Šaron ostře rozešel s pravicovým blokem Likud, aby založil centristickou stranu Vpřed v naději na pokrok v jednáních s Palestinci. V lednu 2006 ho ale postihla vážná mozková příhoda. Od té doby se Šaron nacházel ve vegetativním stavu a byl udržován při životě za pomoci přístrojů. 

Tagy: Izrael izraelský expremiér státní pohřeb

Zdroje: ČTK