Gazprom krátí dodávky plynu do Evropy

- Aktuality autor: Danica Klein

Dodávky ruského plynu do ČR přes Ukrajinu zůstávají nadále mírně nižší proti běžné úrovni tohoto období. Dovozce RWE to kompenzuje plynem ze severního plynovodu Nord Stream a koneční spotřebitelé pokles v dodávkách nepociťují, sdělil dnes mluvčí společnosti Martin Chalupský.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Pokles dodávek plynu z Ruska i nadále hlásí řada zemí Evropské unie, situace však nedosahuje krizové úrovně, sdělila Evropská komise. "Nadále registrujeme mírný pokles objemů oproti normálu. Dodávky jsou potvrzovány s našimi dodavateli na denní bázi," uvedl Chalupský.

"Mohu potvrdit, že pokles dodávek plynu hlásí různé členské státy: Polsko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Bulharsko Rumunsko, Řecko a Itálie," řekla podle agentury Reuters mluvčí evropského komisaře pro energetiku Marlene Holznerová. Krizová situace však podle ní nenastává. protože všechny tyto země jsou schopny zajistit si surovinu z jiných zdrojů, buď ze zásobníků, nebo náhradní dodávky ve formě zkapalněného plynu LNG.

Psali jsme: Gazprom údajně kvůli ruské zimě omezí vývoz plynu do Evropy

Přes pokles dovozu plynu z východu jsou dodávky do ČR i ke konečným spotřebitelům podle Chalupského bez komplikací. Plyn do ČR putuje z 50 procent východní cestou a z 50 procent severní trasou přes Nord Stream, kterým proudí ruský plyn po dně Baltu a přes Německo.

"Téměř naplno také těžíme z našich podzemních zásobníků, v nichž máme vzhledem k mírným teplotám v předchozích zimních měsících nadstandardní zásoby zemního plynu. Jsme přesvědčeni, že se současnými zásobami bez problémů vydržíme do konce topné sezony," dodal Chalupský.

Další pokles?

Díky modernizaci a rozšíření podzemních zásobníků mohou plynaři nyní podle Chalupského čerpat z podzemních kapacit o zhruba tři miliony metrů krychlových plynu denně více než během minulé zimy.

Současné snížení dodávek zemního plynu z Ruska je důsledkem mimořádné mrazivého počasí v Rusku a také v celé východní Evropě. Slovensko ve čtvrtek hlásilo pokles dodávek plynu z Ruska o 30 procent. Méně plynu od ruského Gazpromu odebírá také například Polsko a Itálie.

Polský plynárenský monopol PGNiG však odpoledne oznámil, že jeho dodávky od ruského Gazpromu se už vrátily na normální úroveň. Nevyloučil ale možnost dalšího mírného poklesu v příštích dnech.

Tagy: Evropa plyn ekonomika Gazprom

Zdroje: ČTK