Finský premiér chce prodloužit pracovní den o 20 minut

- Aktuality autor: pal

Finský premiér Juha Sipilä navrhuje, aby se prodloužil pracovní den o 20 minut a zrušení dalších zaměstnaneckých výhod. Premiér to uvedl ve svém televizním vystoupení, kdy Finy informoval o špatné hospodářské situaci země. 

Finský premiér navrhuje radikální kroky k řešení špatné hospodářské situace země

Finský premiér navrhuje radikální kroky k řešení špatné hospodářské situace země,zdroj: Profimedia.cz

"Byli jsme v čele těch, kteří radili Řekům, co mají dělat. Vezměme si nyní k srdci tyto rady i my. Nesmíme připustit, abychom se dostali do situace, kdy jiní budou za nás rozhodovat o našich problémech," řekl Sipilä, který během 15minutového projevu hovořil o zoufalém stavu národního hospodářství.

Premiér vyzval odbory a další hospodářská uskupení, aby se pokusily najít řešení v rámci kolektivních smluv, čímž by se mohlo zabránit tvrdým úsporným opatřením, které připravuje jeho kabinet.

Dodal, že cílem je zlepšit konkurenceschopnost Finska na mezinárodních trzích, povzbudit vývoz a investice a vytvořit nová pracovní místa.

"Místo způsobů, které se ukázaly obtížné, jako je například seškrtání příplatků za práci v neděli, najděte snadnější řešení v rámci kolektivních smluv.

Stále ještě zbývá několik dní, než parlament začne o opatřeních kabinetu jednat," řekl Sipilä. Dodal, že celý vládní úsporný balík by mohlo nahradit například prodloužení pracovní doby o dvacet minut či zřeknutí se některých příplatků za přesčasy.

Finsko se v souvislosti s hospodářskou krizí již tři roky potýká s recesí a s vysokou mírou nezaměstnanosti, ta nyní činí skoro deset procent.

Tagy: zahraničí Finsko pracovní doba pracovní podmínky finská politika

Zdroje: ČTK