Zemětřesení v Chile: Milion lidí muselo opustit domovy

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 17. 9. 2015 14:24) - Aktuality autor: pal

Chile postihlo silné zemětřesení o síle 8,3 magnitudy, které si podle prvních údajů vyžádalo osm obětí a desítky zraněných. Úřady evakuovaly asi milión lidí, kteří žijí v pobřežních oblastech.   

Evakuace lidí z pobřežní oblasti

Evakuace lidí z pobřežní oblasti,zdroj: Profimedia.cz

V důsledku otřesů se v Santiago de Chile začaly kývat budovy a lidé v panice utíkali na ulice, popsala agentura AP. Úřady vydaly varování před přívalovou vlnou cunami, která může zasáhnout pobřeží Chile, Peru, americkou Havaj, ale i Francouzskou Polynésii.

Na různých místech země zemřelo podle ministra Burgose osm lidí, jejichž blízkým vyjádřil šéf rezortu vnitra svou účast. Mrtví pocházejí zejména z pobřežních měst Coquimbo a Tongoy, která byla rovněž rozsáhle zaplavena.

V Coquimbu zaznamenali vlny vysoké 4,5 metru, uvedlo námořnictvo. Nemocnice ošetřily desítky zraněných a záchranáři pátrají nejméně po jednom pohřešovaném člověku.

Starosta města Illapel, které se nachází poblíž epicentra zemětřesení, oznámil, že jednou z obětí je 26letá žena, na kterou spadla zeď. Město se ocitlo zcela bez elektřiny a pitné vody a lidé utekli ze zničených domů na ulice, dodal starosta.

Trvá hrozba přívalových vln cunami, evakuován byl asi milion lidí. Chilské úřady nejdříve oznámily, že otřesy měly sílu 7,2 magnitudy. Americká geologická služba USGS hovořila o 7,9 magnitudech, pak tento údaj zpřesnila na 8,3 magnitudy.

"Znovu se musíme vypořádat s tím, že nám příroda zasadila tvrdou ránu," uvedla prezidentka Michelle Bacheletová v projevu vysílaném v chilské televizi. Do oblasti ihned vyslala armádu, která má zabránit rabování.

O konkrétní pomoci pro zasaženou oblast má rozhodnout mimořádné zasedání vlády. Hned po něm do postiženého regionu vyrazí Bacheletová osobně.

Podle starosty města Illapel, které se nachází poblíž epicentra zemětřesení, se tamní lidé ocitli zcela bez elektřiny a pitné vody. "Máme strach, ve městě zavládla panika," dodal starosta Denis Cortés.

Tagy: zahraničí Chile meteorologie přírodní úkazy a katastrofy zemětřesení a sopečná činnost

Zdroje: ČTK