Pecinův protikorupční balíček dostal ve sněmovně šanci

- Aktuality autor: red

Poslanci ve středu poslali do závěrečného schvalování vládní protikorupční balíček, který by měl mimo jiné zavést institut korunního svědka. Není ale jisté, zda návrh kvůli rozporům do voleb přijmou.

Ministr vnitra a pražský volební lídr ČSSD Martin Pecina však chce návrh protlačit i za cenu ústupků. 

Například KSČM svou podporu podmínila začleněním svého návrhu na zavedení majetkových přiznání pro lidi s majetkem nad deset milionů korun, byť jej předloni ve sněmovně neprosadila.

Jeroným Tejc (ČSSD) to ale označil za přílepek, který by zhoršil šance zákona na přijetí. Tejc naopak navrhl, aby o tom, který z obviněných by se mohl stát korunním svědkem a zaručit si tak beztrestnost, rozhodoval buď žalobce se souhlasem nejvyššího státního zástupce, anebo soudce, podobně jako při povolování odposlechů nebo domovních prohlídek. 

Předseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) zase navrhl z balíčku odstranit úpravu agenta provokatéra, podle něj odporuje rozhodnutím Ústavního soudu.

Navrhl zrušit také novelu daňového řádu, která by podle něj umožnila libovolný přístup policistů do daňových přiznání. "Toto je opravdu jenom snaha špiclovat," prohlásil. Pecina namítl, že smyslem této úpravy je pouze zachovat současný stav.

Zdroje: ČTK