Extrémisté v Táboře dostali za své činy podmíněné tresty

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Odvolací soud v Táboře dnes udělil čtyřem extremistům podmíněné tresty a jednomu souhrnný trest odnětí svobody na 3,5 roku za to, že přispívali do veřejných internetových diskusí neonacistického hnutí White Justice. Podle obžaloby tím propagovali hnutí směřující k potlačení práv a svobod občanů a podporovali myšlenku neonacistického hnutí. Rozsudek je pravomocný.

Jeden z pětice obžalovaných byl podle obžaloby navíc správcem webového portálu White Justice a měl tedy přístup k obsahu stránek. Shromažďoval údajně fotografie takzvaných ideových odpůrců White Justice. "Trestná činnost této skupiny vykazuje vysoký stupeň společenské nebezpečnosti," uvedla dnes státní zástupkyně Alena Píchová.

Policie skupinu odhalila na podzim 2009. Soud v první instanci mužům udělil za propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů většinou podmíněné tresty nebo veřejně prospěšné práce. Jen jeden z obžalovaných dostal kvůli souhrnnému trestu 20 měsíců nepodmíněně.

Extrémisté trénovali na protistátní akce

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na podzim 2009 zatkl 12 lidí. Šéf ÚOOZ Robert Šlachta tehdy uvedl, že členové ultrapravicové skupiny se také cvičili na protistátní teroristické akce. "Jejich cílem byly průmyslové podniky, elektrárny či trafostanice," tvrdila policie.

Ultrapravicovou militantní organizaci White Justice prý pomáhal zakládat profesionální voják z táborského útvaru Lukáš Sedláček. V přípravných kempech údajně vycvičil asi 30 lidí. Prý je naučil boji zblízka, se zbraní i beze zbraně, útoku na živé i neživé cíle. Sedláčka, jenž nefiguruje mezi pěti obžalovanými, ministr obrany na podzim 2009 propustil z armády.

Tagy: obvinění soud Táboř tresty extremismus

Zdroje: ČTK