Vláda schválila plán na snížení státního deficitu

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Vláda dnes schválila aktualizovanou verzi konvergenčního plánu, který počítá letos s poklesem deficitu veřejných financí na tři procenta hrubého domácího produktu. Od příštího roku by měl být deficit každoročně pod třemi procenty, uvedl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Petr Nečas.

Z aktuálních údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že deficit veřejných financí loni klesl na 3,09 procenta HDP z předloňských 4,83 procenta. Podle maastrichtských kriterií pro přijetí eura by výše deficitu neměla překročit tři procenta HDP.

"Tento konvergenční plán je navázán na konkrétní aktivní kroky vlády. Pokud nebude schválen konsolidační balíček, tak po celé období až do roku 2015 bude deficit veřejných financí nad třemi procenty a vládní dluh dosáhne hranice 50 procent v roce 2015," uvedl premiér.

Vláda bude materiál předkládat Evropské komisi

Konvergenční program je základním dokumentem země pro přijetí eura a popisuje rozpočtovou strategii vlády a plánovaný vývoj veřejných financí v následujících letech. Vláda musí materiál do konce dubna předložit Evropské komisi.

Celkový veřejný dluh loni stoupl o více než 131 miliard korun na 1,57 bilionu korun. V poměru k HDP vzrostl na 41,15 procenta z 38,05 procenta HDP v roce 2010. Celkový státní dluh podle kritérií pro přijetí evropské měny eura nesmí překročit 60 procent HDP.

Tagy: Vláda schválení snížení plan deficit

Zdroje: ČTK