Odbory odmítají chodit na tripartitu, připravují další protivládní akce

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Českomoravská konfederace odborových svazů už nebude chodit na jednání tripartity. Chystá další protivládní akce. Předák ČMKOS Jaroslav Zavadil dnes České televizi řekl, že by protesty měly bolet.

Odboráři už dřív mluvili o stávce. Odbory hodnotily i sobotní demonstraci na Václavském náměstí. Podle premiéra Petra Nečase předáci vyhrocují situaci, vláda chce s odbory dál jednat.

Podle odborářů byla sobotní akce největším protestem od listopadu 1989 a dala odborům a aktivistům další mandát od veřejnosti k pokračování akcí proti vládě. Předáci dopravních odborů už dříve řekli, že jsou připraveni ke stávce. Školské odbory jsou ve stávkové pohotovosti. Sobotní demonstraci pořádala platforma odborů a dvou desítek sdružení Stop vládě. V protestech chtějí odboráři s aktivisty spolupracovat. Požadují demisi vlády a předčasné volby.

Odbory projevují politickou militantnost

Podle premiéra a šéfa ODS Nečase jsou odbory úzce propojeny s levicovou politickou scénou a z jejich rozhodnutí čiší politická militantnost. "My je nemůžeme přimět, aby chodily na jednání tripartity. Vláda byla, je a bude připravena jednat. Ten, kdo vyhrocuje napětí, jsou jednoznačně odboroví předáci," řekl předseda vlády novinářům.

Podle vicepremiéra a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga nemají odbory právo mluvit do podoby kabinetu. "Měly bychom se každý držet svého kopyta," uvedl s tím, že je nepřípustné, aby odbory rozhodovaly o sestavení vlády a vláda o vedení odborů "To bychom měli dodržovat, aby demokracie fungovala," soudí.

Premiér i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) po sobotní demonstraci řekli, že reformy i úspory jsou nutné a kabinet v nich bude pokračovat. Zda má k tomu vláda dostatečnou podporu ve sněmovně, se ukáže v pátek, kdy by měla dolní komora hlasovat o důvěře.

Tagy: Vláda odbory pripravy tripartita

Zdroje: ČTK