Evropský soud pokutoval Rusko za vydání disidenta

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Evropský soud pro lidská práva nařídil Rusku zaplatit pokutu 33.000 eur (přes 812 tisíc korun) za to, že deportovalo předáka tádžické opozice do jeho vlasti, kde byl uvězněn a zbit. Soud o tom informuje na svých webových stránkách.

Muchamadruzi Iskandarov, předseda Demokratické strany Tádžikistánu, kritizoval tádžického prezidenta Imomaliho Rachmona, než odjel v prosinci 2004 do Ruska.

Tádžické úřady ho poté v nepřítomnosti obvinily z terorismu a rozkrádání státního majetku a požádaly Rusko o jeho vydání. Ruský generální prokurátor žádost o vydání v dubnu 2005 zamítl. Ale krátce na to byl Iskandarov přepaden, zbit a se zavázanýma očima poslán do Dušanbe. 

Iskandrov stráví 23 let za mřížemi

"Iskandarov tvrdil, že byl pravidelně bit, držen v malé špinavé cele, nebylo mu dovoleno vycházet ven anebo se umýt a dostával málo jídla. Pod hrozbou zabití učinil prohlášení, v němž se sám obvinil," uvádí štrasburský soud. V říjnu 2005 byl v Dušanbe odsouzen k 23 letům vězení. 

Evropský soud rozhodl, že Iskandarov "byl nezákonně odvezen do Tádžikistánu, přičemž se obešlo rozhodnutí ruské prokuratury, která ho odmítla vydat". 

Soud rozhodl, že Rusko má zaplatit Iskandarovi 30000 eur odškodnění a další tři tisíce eur za soudní výlohy a další výdaje. 

Lidé jsou prý z Ruska deportováni tajně

"Toto rozhodnutí Evropského soudu má velký dopad na obraz Tádžikistánu a jeho právní systém," řekl tádžický aktivista Zulfikor Zamonov. "Na druhé straně tímto rozhodnutím bylo postiženo Rusko, nikoli Tádžikistán, a tak to Iskandarův rozsudek nezmění." Ruské ministerstvo zahraničí odmítlo rozhodnutí evropského soudu komentovat. 

Aktivisté bojující za lidská práva tvrdí, že byla již řada osob stíhaných v některé středoasijské republice nebo na Kavkaze tajně deportována z Ruska navzdory rozhodnutí nedovolujícímu jejich vydání. Představitelka ruského občanského hnutí Memorial Svetlana Gannuškinová řekla, že z minulých let je známo zhruba deset případů ilegální deportace z Ruska a že možná jsou i další, o kterých se neví. 

Rusko již prohrálo několik procesů u Evropského soudu pro lidská práva, v nichž bylo obviněno z porušování lidských práv ve své zemi, v Čečensku, ale i jinde.

Tagy: soud Rusko vydání disident Štrasburk

Zdroje: ČTK