Ekonomické výhledy: Kurz koruny k euru a dolaru
Patříte k těm, co se ptají na další pravděpodobný kurz koruny k euru a dolaru? Přinášíme vám názory odborníků, kovaných v této problematice.
Převzato ze serveru Finance.cz
Vývoj kurzu české koruny připomíná pohyb pořádně nataženého kyvadla. V první polovině uplynulého roku 2008 jsme byli svědky překvapivě silného posílení. Koruna v červenci prolomila hranici 23,0 CZK/EUR a 14,5 CZK/USD. V tuto chvíli, únoru 2009, koruna oslabila až nad 29,0 CZK/EUR a téměř 23,0 CZK/USD.
Další pohyb koruny zajímá nejenom investory, kterým se v portfoliu objevují cenné papíry nakupované v eurech či dolarech, ale téměř každého z nás, kdo dopředu kalkuluje třeba letní dovolenou v cizině.
Předpovídat něco v ekonomice a na finančních trzích je přinejmenším složité. Přesto jsou predikce odborníků nití, podle které se dá do budoucna orientovat. Přinášíme vám odpovědi na několik otázek.
1) Jak vidíte vývoj koruny k euru v střednědobém horizontu 3 let? Co by mohlo tento váš scénář narušit?
Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance:
Základním faktorem pro vývoj eura ke koruně bude průběh recese. Náš scénář počítá s tím, že by neměla trvat déle než 5 kvartálů. Možná i méně. První vlaštovky zlepšení je již možno pozorovat v Německu v podobě pohybu indexů – v létě by mohlo dojít ke zlomu. Zda se tak stane, bude klíčové i pro Česko. V posledním čtvrtletí by se ekonomika mohla vzpamatovat a s ní i kurz koruny. Na konci roku 2009 by koruna vůči euru mohla být pod hranicí 25 CZK/EUR. V horizontu 3 let je těžší kurz odhadovat (když to nevíme přesně ani na následující rok). Posilující trend by však měl pokračovat. Koruna by měla být silnější a silnější.
Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank:
Po překonání recesí a globálních finančních krizí by se koruna měla vrátit ke svému dlouhodobému trendu posilování tempem, které odpovídá předstihu růstu produktivity v české ekonomice před růstem v eurozóně. Dlouhodobá trendová hodnota EUR/CZK pro uvedený časový horizont je v intervalu 25-26, možná blíž 25 než 26.
Globální recese či negativní sentiment investorů vůči regionu CEE působí krátkodobě, ve tříletém horizontu jsou ale rizika spíš na domácí půdě. Česko by nemělo udělat závažnou chybu ve své ekonomické politice, aby si zachovalo předstih v růstu produktivity před eurozónou. Podstatné bude také jednoznačně a věrohodně stanovit termín vstupu do eurozóny.
Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria Finance:
V horizontu 3 let předpokládáme rovnovážný kurz koruny kolem 24,70 CZK/EUR. Hlavním argumentem je pokračující konvergence k zemím eurozóny, která bude i nadále sbližovat cenové hladiny a určovat dlouhodobý směr kurzu.
Střednědobým rizikem je nyní určitě další průběh světové krize. Na rychlosti zotavení ekonomik a snížení averze k riziku bude záležet také návrat koruny ze současných slabých úrovní směrem k rovnováze. V případě prodloužení krize by zřejmě koruna byla déle slabší. Do kurzu pak bude v příštích letech promlouvat rovněž proces přijetí eura. Pokud vláda stanoví krátký termín a budeme plnit kritéria, koruna by měla být tlačena na silnější hodnoty. Výhledově bude také důležité téma reforem. Pokud se nepodaří zreformovat především penzijní systém, státní finance se dostanou pod velký tlak, což zhorší rizikovost země, zkomplikuje vstup do eurozóny a podváže investice do důležitých oblastí (věda, školství, infrastruktura). To by naopak bylo pro korunu negativní.
2) Jak vidíte vývoj koruny k americkému dolaru ve střednědobém horizontu 3 let? Co by mohlo tento váš scénář narušit?
Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria Finance:
Kurz CZK/USD za tři roky čekáme na 18,50. Tento kurz se odvíjí od hlavního páru CZK/EUR, za předpokladu, že se kurz eurodolaru bude pohybovat na hladině 1,35.
Právě eurodolar představuje rizika navíc. Odhady nyní předpokládají víceméně stabilitu kurzu, avšak rizika na obě strany jsou zde značná. Americká ekonomika balancuje mezi riziky deflace a vysoké inflace. Bublina na trhu amerických státních dluhopisů se může dál nafouknout, ale i prasknout. Některé země eurozóny mohou mít vážné problémy s financováním dluhu, což by dolehlo na euro. Tyto události představují riziko výrazných výkyvů na eurodolaru, které by se promítly přímo do kurzu CZK/USD, a pravděpodobně by měly značný vliv i na CZK/EUR.
Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank:
Kurs USD/CZK je pouhou odvozeninou od vývoje EUR/USD a EUR/CZK. Za rovnovážný kurs EUR/USD se nejčastěji považuje hodnota kolem 1.30. Z ní vyplývá predikce kursu USD/CZK 19.50-20.00.
Odchylky EUR/USD od kursu považovaného za dlouhodobě rovnovážný bývají značné a mohou překročit i 20%. To zvyšuje nejistotu pro kurs USD/CZK. Ten bude mít i v budoucnu vyšší volatilitu než kurs EUR/CZK.
Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance: Kurz koruny k dolaru je derivátem dvou kurzů – kurzu koruny k euru a kurzu dolaru k euru. Je tedy dvojnásobná šance, že se při předpovídání spletete. Co více, zatímco při předpovídání kurzu koruny k euru stačí zjednodušeně sledovat českou ekonomiku a například Německo – výkladní skříň Evropy, pro kurz koruny k dolaru musíte sledovat globální dění. Válka na Blízkém Východě ovlivňuje kurz dolaru, dění v Číně ovlivňuje kurz dolaru… Říci jedno číslo pro pár CZK/USD by vlastně znamenalo odhadnout pohyb všech světových ekonomik.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 30.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,190 | 25,310 |
USD | 23,830 | 24,010 |