Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Ekonom jasně: Na státní důchody prostě nebude

Ekonom jasně: Na státní důchody prostě nebude
zdroj: tisková zpráva

Pavel Páral, šéfredaktor týdeníku EURO, se zamýšlí nad dalším vývojem penzijního systému. Podle něj je nepochybné, že současná podoba systému již nedostačuje rostoucímu počtu penzistů a budoucí důchodci se bez vlastních úspor neobejdou.

Páral ve svém článku pro MF DNES píše, že „Systém našeho důchodového pojištění funguje jen tehdy, pokud se zlepšuje poměr produktivní složky populace k té poproduktivní. V opačném případě, v jakém se ocitla naprostá většina zemí západního světa, se z tohoto systému stává hra zvaná letadlo.“ V té podle Párala výhru dostávají ti, co přijdou včas, ale na ty, kteří platí nejdéle, nezbude nic.

„Organizátoři podobných schémat, které známe i z dějin raného českého kapitalismu, končí většinou v base.“  Zavřít Českou správu sociálního zabezpečení však podle šéfredaktora týdeníku EURO nejde.Je prý nepochybné, že současný systém své důchodce ještě několik desetiletí uživí. „Je to však dáno především ve světě ojedinělou extrémní solidaritou systému, kdy lidé s vysokými příjmy mají extrémně nízké penze, zatímco lidem s nízkými příjmy po odchodu do penze zůstává životní úroveň v podstatě zachována.“

V dlouhodobém horizontu je prý nevyhnutelné, aby si lidé vedle penzijního systému začali sami na stáří spořit. „Musí vzrůst význam osobních úspor v jakékoliv podobě- na účtech, ve fondech, v nemovitostech. To je jediné, co umožní našemu penzijnímu letadlu měkké přistání bez významných sociálních otřesů,“ píše Páral.

„To, co neprošustrujeme dnes, můžeme rozumně užít, až nebudeme schopni pracovat, shrnuje ekonom. Nečasova vláda podle něj udělala jen „malý krůček“, a schytává to zleva i zprava.