Drábkovo ministerstvo už může propustit exposlance ČSSD

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministerstvo práce a sociálních věcí bude moci propustit ze svých služeb exposlance za ČSSD Kostu Dimitrova. Rozhodla o tom předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Podle Němcové je krok v souladu se zákoníkem práce a není politicky motivován. Dimitrov ale označil záležitost za lumpárnu. 

Dimitrov se vrátil na ministerstvo potom, co mu skončil mandát. Proti propuštění chrání bývalé poslance rok zákon, mohou dostat výpověď jen se souhlasem předsedy dolní komory. Dimitrovovo původní místo bylo obsazeno, ministerstvo mu nabídlo funkci poradce ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Exposlanec to odmítl a úřad mu chce dát výpověď. 

Dimitrov: Je to směšné. Poradce je politická funkce

"V souladu se zákoníkem práce bylo panu exposlanci nabídnuto místo poradce ministra, on toto místo odmítl a já jsem přesvědčena, že nedochází k politicky motivovanému kroku ze strany ministerstva práce a sociálních věcí," uvedla Němcová. Jde podle ní o jediné a zásadní kritérium, které má v případě takové žádosti posuzovat. Na místě poradce by prý Dimitrov mohl využít zkušenosti, které získal ve sněmovně. 

"Je to pro mě opravdu směšné," reagoval exposlanec. Poukázal na to, že poradce ministra je politická funkce, a pokud by ji přijal, byl by stejně záhy propuštěn. "Poradce si vybírá ministr sám," řekl Dimitrov. Postěžoval si také na to, že s ním o věci nehovořil ani Drábek ani Němcová. "Je to celé postavené na hlavu," dodal exposlanec. 

"Připouštím, že zákon porušen nebyl"

Svému propuštění prý nijak bránit nebude, zákon podle něho porušen nebyl. "Účelově se dá využít cokoli," podotkl. 

Podle dostupných informací jde o vůbec první případ, co bývalý poslanec takovým způsobem zaměstnání opustí. Němcová zdůraznila, že každou další případnou žádost bude posuzovat individuálně.

"Toto rozhodnutí neznamená vůbec nic k dalším případům, které mohou nastat," uvedla. Žádná jiná žádost o propuštění exposlance nyní ve sněmovně není. Dimitrov se v minulém volebním období rozešel s ČSSD a letos už do sněmovny nekandidoval.

Tagy: němcová ministerstvo Drábek poslanec

Zdroje: ČTK