Velká koalice bude i v Kladně, primátorem Jiránek

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Občanští a sociální demokraté v Kladně ve středu podepsali koaliční dohodu. Prvním mužem největšího středočeského města bude i v příštích čtyřech letech nejspíš dosavadní primátor a lídr ODS Dan Jiránek. Velké koalice se sestavují i v dalších velkých městech.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Funkci prvního náměstka by měl zastávat lídr sociálních demokratů Zdeněk Syblík. Jiránek a Syblík to uvedli na tiskové konferenci. Koalice získá ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu 21 hlasů. 

Strany se již podle lídrů dohodly na složení rady. Šest členů připadne ODS, sociální demokraté získají o jednoho radního méně. ODS má mít primátora a druhého náměstka, ČSSD prvního a třetího náměstka. 

Součástí dohody je i pojistka zabraňující střetům mezi ODS a ČSSD. Pokud budou všichni radní zvolení za sociální demokracii hlasovat proti návrhu občanských demokratů, bude automaticky anulován. Má se tak předejít případným stranickým střetům na radnici.

Velká koalice asi i v Ostravě, ČSSD chce osm postů z 11 v radě

Kladno není zdaleka jediným velkým českým městem, kde by měla v příštích letech vládnout koalice dvou největších stran. Velká koalice se rýsuje i v Ostravě, jasno ovšem ještě není.

ČSSD, vítěz komunálních voleb, chce získat osm křesel v jedenáctičlenné městské radě. Samozřejmostí je pro stranu post primátora, kterým by se měl znovu stát Petr Kajnar. S potenciálním koaličním partnerem počítá ČSSD i pro uvolněné funkce.

Sociální demokraté jsou ochotni přenechat jeden z klíčových postů, tedy resort financí nebo investic. Potvrdil to předseda ostravské ČSSD a člen vyjednávacího týmu Miroslav Novák. 

ČSSD: S ODS se zatím neshodneme na personáliích

Sociální demokraté už stihli první kolo jednání s ODS a komunisty, ve čtvrtek se sešli rovněž s TOP 09 a ještě odpoledne by se měli potkat se zástupci nového hnutí Ostravak.

"V rámci jednání s Občanskou demokratickou stranou nemáme shodu v personálním rozdělení a obsazení, když to zjednoduším. S komunistickou stranou dvojkoalice ČSSD a KSČM nepřipadá v úvahu, protože ten mandát je příliš slabý," uvedl Novák. Spojení levicových stran by v pětapadesátičlenném zastupitelstvu znamenalo většinu 29 křesel. 

Novák dodal, že ODS ani TOP 09 s komunisty do širší koalice jít nehodlá. Připomněl, že samotná koalice s TOP 09 je početně nemožná. Hnutí Ostravak pak před volbami ostře kritizovalo práci dosavadního vedení města, které ovládá právě ČSSD s ODS. 

"Určitě jim to u nás nepřidalo"

"Určitě jim to na vstřícnějším pohledu sociální demokracie nepřidalo, ale už jsem mnohokrát řekl, že jedna věc jsou předvolební výkřiky a druhá věc je skutečnost. Především vůbec nevíme, co chtějí, protože Ostravaka nikdo nezná," doplnil Novák s tím, že kromě kritiky zatím jejich konkrétní představy o směřování města nezazněly.

Novák uvedl, že zatím byl nastaven pouze základní vzorec pro vyjednávání a až později se bude hovořit o jménech a resortech. Podle něj je rovněž nutné, aby resorty obsadili lidé, kteří mají pro oblast odpovídající předpoklady. "Je zvykem v Ostravě, ale i na vládní úrovni, že když přijímáte koaličního partnera, nemůžete ho tam nechat do počtu, takže určitě jeden z těch cílových resortů by měl dostat," podotkl Novák. 

ČSSD volby v Ostravě vyhrála poprvé od roku 1990, získala 21 mandátů. Druhá ODS jich má 12, což je o polovinu méně než dosud, třetí skončilo hnutí Ostravak s deseti křesly, komunisté mají osm zastupitelů a TOP 09 čtyři.

Tagy: ČSSD koalice ODS Kladno

Zdroje: ČTK