Dnešek se stal dnem teplotních rekordů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

V Olomouckém kraji dnes padly teplotní rekordy v Bělotíně na Přerovsku, Javorníku i Jeseníku. Nejtepleji bylo v Javorníku, kde meteorologové naměřili 28,1 stupně Celsia. Ještě teplejší počasí lze v kraji očekávat o víkendu, řekl dnes Petr Drobek z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

V Javorníku dosud pro 27. duben platil teplotní rekord z roku 1993, který měl hodnotu 26,5 stupně Celsia. Dnes tam teploměry ukázaly ještě o 1,6 stupně Celsia více. Neodolal ani stejně starý rekord v Jeseníku, jenž činil 24,5 stupně Celsia. "Dnes teplota ve městě kulminovala na 27,2 stupně Celsia," uvedl Drobek. Teplotní maximum bude přepsáno i ve statistikách v Bělotíně na Přerovsku. Zatímco v roce 2007 tam naměřili nejvýše 25 stupňů Celsia, dnes tam meteorologové zaznamenali až 27,1 stupně Celsia.

Naopak zachován zůstává letitý rekord z roku 1913 v Přerově s hodnotou 28 stupně Celsia. Dnes tam bylo o 1,8 stupně Celsia chladněji. Z Olomouce meteorologové hlásí 25,6 stupně Celsia a ze Šumperka 24,9 stupně Celsia. Na obou místech se tak udržely teplotní rekordy z roku 1993.

Podle Drobka bude teplé počasí panovat i o víkendu. V Olomouckém kraji meteorologové předpovídají jasno nebo skoro jasno a nejvyšší denní teploty od 25 do 28 stupňů Celsia. Na horách se budou pohybovat od 18 do 22 stupňů Celsia.

Tagy: počasí rekordy Olomoucko meteorologové

Zdroje: ČTK