Proces s Breivikem pokračuje hrůznými výpověďmi svědků

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Výpověďmi dalších obětí dnes skončil druhý týden soudního procesu s norským atentátníkem Andersem Behringem Breivikem, který vloni 22. července zabil 77 lidí. U soudu vypovídal vládní úředník, jenž při atentátu v centru Osla přišel o nohu a o rozměru tragédie se dověděl až po třech týdnech, i muž, jenž byl 12 dní po útoku v kómatu. Proces bude pokračovat příští čtvrtek.

U soudu dnes stejně jako v předchozích dnech líčily své hrůzné zážitky oběti extremisty, který loni 22. července odpálil bombu v automobilu ve vládní čtvrti v centru norské metropole a poté postřílel 69 účastníků tábora mladých sociálních demokratů na nedalekém ostrově Utöya.

Šestapadesátiletý úředník Tore Raasok přišel kvůli atentátu o levou nohu. "Pociťoval jsem víc strach o život než fyzické bolesti," řekl televizi NRK. Plakal až o tři týdny později, kdy se dověděl o událostech na ostrově Utöya.

Raasok uvedl, že lékařský personál v nemocnici mu nejdřív o střelbě do mladých lidí neřekl, protože ho nechtěl rozrušit. Když se však o ní dověděl, byl v šoku. "Pomyslel jsem si, že je to neuvěřitelně smutné, a plakal jsem," řekl Raasok.

Čtěte také: Breivik: Nejsem narušený, bojuji proti multikulturalismu

Další svědek, jedenatřicetiletý Kristian Rasmussen, vypověděl, že se probral z kómatu až 12 dní po teroristickém útoku. Výbuch v Oslu si kromě osmi mrtvých vyžádal více než 200 zraněných.

Breivik se k činům přiznal, ale vinu necítí, protože prý jednal v sebeobraně před islamizací a multikulturalismem. I dnes poslouchal strašlivé výpovědi svědků bez viditelného pohnutí. 
Rozsudek nad Breivikem by měl soud vynést nejdřív v polovině července. Rozhodující přitom bude posouzení jeho duševního stavu. Pokud bude obžalovaný shledán nesvéprávným, bude umístěn v psychiatrické klinice. V opačném případě mu hrozí 21 let vězení s možností opakovaného prodlužování trestu až na doživotí.

Breivik soud přesvědčoval, že je duševně v pořádku, protože chce, aby jeho ideologie byla brána vážně.

Tagy: tragédie proces oběti breivik výpovědi

Zdroje: ČTK