Dnes je čtvrtek 19. května 2022., Svátek má Ivo
Počasí dnes 25°C Skoro jasno

Dítě ze zkumavky je drahý špás

Dítě ze zkumavky je drahý špás
zdroj: tisková zpráva

V Česku přibývá žen, kterým se po přechodu narodí dítě, a proto neváhají specializovaným klinikám zaplatit desítky tisíc korun za umělé oplodnění.

Počet žen ve věku nad 45 let, kterým se narodilo dítě, se v Česku za posledních patnáct let ztrojnásobil. "Neexistuje plodná žena v pětačtyřiceti,"řekl pro server iDnes.cz lékař Tonko Mardešic z kliniky Pronatal. Je logické, že umělé oplodnění představuje slušný byznys. Za jeden cyklus žena zaplatí desítky tisíc korun. Otěhotnět však nemusí napoprvé.

Pokus

MF DNES vyslala figurantku, aby ověřila, zda lékaři dodrží etickou hranici 48 let. Tři kliniky na ní nedbaly.  Každý případ je podle gynekologů potřebné posuzovat individuálně. Někdo je biologicky starý už ve třiceti. Čtyřiapadesátileté ženě by dokázali lékaři "zařídit" dítě už za 60 tisíc korun. "Můžu si tak nízkou cenu dovolit, živí nás zahraniční klientky," řekl ženě gynekolog Aleš Bourek. Cena umělého oplodnění se však může vyšplhat až na 100 tisíc korun.

Riziko předčasného porodu

Věková hranice pro umělé oplodnění je jen doporučená usnesením lékařů, kteří zákrok dělají. Nově se má díky jednomu z reformních zákonů ministra zdravotnictví hranice zvýšit na 55 let. Lékaři nepodnikají nic nelegálního, když ji poruší.

Odborníci ve věku problém nevidí. Proti umělému oplodnění ale stojí dva zásadní argumenty a to nebezpečí vážných komplikací jak pro ženu, tak pro dítě a pak další zájmy dítěte.

Členka etické komise lékařů Hana Konečná nesouhlasí s navýšením věkové hranice „Rodiče mají poskytnout dítěti péči až do dospělosti." Mít tak dítě ve vyšším věku znamená větší riziko předčasného porodu, což dětem způsobuje i doživotní postižení, například očí a plic.