Uhelná společnost OKD: Problémy s jádrem vrátí na scénu uhlí

- Aktuality autor: red

Největší tuzemská černouhelná společnost OKD vidí také kvůli současným problémům s jadernou energetikou po havárii atomové elektrárny v Japonsku velkou perspektivu v další těžbě uhlí. Podle firmy bude uhlí nadále důležitou součástí energetického mixu.

Pokud bude vývoj ceny uhlí příznivý, OKD je připraveno rozšířit těžbu. Uhlí se navíc na Karvinsku může těžit daleko déle než nyní plánovaných dvacet let. Řekl to mluvčí OKD Vladislav Sobol.

OKD ročně vytěží zhruba 11 milionů tun uhlí. Přitom geologické zásoby jsou v moravskoslezských dolech čtyři miliardy tun. Z nich je 567 milionů tun vytěžitelných pomocí současných technologií. Nyní má OKD zpracován plán těžby na 20 let.

Neodpovědná Evropa?

"Již nyní si Evropa začíná uvědomovat své chyby v oblasti energetiky, například mimořádnou a systémově nepromyšlenou podporu obnovitelných zdrojů. Podobně zřejmě časem pomine současná hysterie kolem jaderných elektráren," uvedl Sobol. Naopak černé uhlí se podle něho jeví jako stabilní komodita, při těžbě nehrozí ekologické havárie a jeho těžba není závislá na nestabilních politických poměrech v rozvojových zemích jako například těžba ropy. Proto uhlí zůstane součástí energetického mixu i těžko nahraditelnou surovinou při výrobě oceli.

"Pokud bude uhlí potřebné a jeho cena pokryje náklady na výzkum modernějších těžebních technologií, které umožní například těžbu ve větších hloubkách, můžeme se dostat k dalším zásobám. Na severu Moravy se těží uhlí už zhruba 200 let a je možné, že těžba bude ještě stejně dlouhou dobu pokračovat," uvedl Sobol. Další vývoj záleží zejména na cenách uhlí a vědeckotechnickém rozvoji.

Současnou produkci uhlí nemůže OKD zvýšit kvůli složitým povolovacím procesům během dvou tří let. Už nyní doly ale plánují obnovení těžby pod Orlovou od roku 2016. "Máme připravené plány, které zajistí stabilitu firmy, s čímž souvisí i vyváženost energetické situace v České republice, dodávky do severomoravských oceláren a udržení zaměstnanosti v regionu. Vzhledem k nákladům na dopravu je pro nás prioritou moravskoslezský region a další středoevropské trhy," konstatoval Sobol. OKD zhruba 50 procent produkce exportuje.

Cena uhlí poroste

Cena uhlí podle Sobola postupně poroste v souvislosti s klesajícími zásobami bez ohledu na vývoj situace kolem jádra. "Ale jak rychle poroste, to závisí na mnoha dalších ekonomických okolnostech," podotkl.

OKD těží ve čtyřech dolech na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. V Evropě je jednou z pětice největších společností podle objemu těžby. Klíčovými zákazníky jsou zejména ocelárny a energetické společnosti ve středoevropském regionu - tuzemský ČEZ, Dalkia, ArcelorMittal, rakouský Voestalpine nebo US Steel Košice. Má celkem 13.700 vlastních zaměstnanců. Pro firmu pracuje dalších téměř 4000 lidí z dodavatelských firem. Vlastníkem je nizozemská společnost NWR, kterou z přibližně 63,6 procenta ovládá investiční společnost BXR Mining B.V. spoluvlastněná finančníkem Zdeňkem Bakalou.

Tagy: uhli OKD jádro

Zdroje: ČTK