ČSSD: Vstoupíme jen do koalice, která zruší poplatky

- Aktuality autor: red

Vedení sociální demokracie po páteční poradě s krajskými volebními lídry podmínilo vstup ČSSD do vládní koalice řadou bodů včetně zrušení poplatků ve zdravotnictví.

ČSSD dále trvá na vyplacení 2400 korun seniorům, daňové progresi, přijetí protikorupčního balíčku a snížení tempa zadlužování země. Po společném zasedání to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek

"ČSSD se zavazuje, že nebude součástí budoucí vlády, jejíž vládní prohlášení nebude obsahovat výše uvedené podmínky," slíbil šéf nejsilnější opoziční strany voličům. 

V hospodářské politice je podle Paroubka prioritou ČSSD boj proti krizi urychleným a efektivním čerpáním stovek miliard korun z evropských fondů, podporou domácích i zahraničních investic a dalšími finančními stimuly. Investiční pobídky v letech 1998 až 2008 vytvořily podle šéfa ČSSD 308000 nových pracovních míst a do státního rozpočtu přinesly přes 230 miliard korun. 

Zrušení poplatků ve zdravotnictví, obnovení nemocenské v prvních třech dnech nemoci a vrácení mateřské na loňskou úroveň zatíží podle Paroubka státní rozpočet 9,5 miliardami korun a jednorázový příspěvek důchodcům šesti miliardami korun. 

Naproti tomu by podle šéfa ČSSD obnovení daňové progrese, zvýšení daně z příjmů právnických osob o dvě procenta, zvýšení dividendy ČEZ, daní na "tvrdý" alkohol a tabák a omezení daňových úniků u pohonných hmot mělo do rozpočtu přinést 41 miliard korun.

Aukční zadávání veřejných zakázek, audity výdajů ministerstev, cenová revize uzavřených smluv a zvýšení efektivity systému zdravotních pojišťoven by mělo snížit deficit o dalších 29 miliard korun. Celkem tedy ČSSD podle Paroubka do rozpočtu přivede 70 miliard korun a k tomu počítá navíc s daňovými příjmy v souvislosti s očekávaným růstem HDP. 

Sociální demokraté budou podle svého šéfa také požadovat, aby budoucí vláda do jednoho roku zavedla veřejně přístupná elektronická výběrová řízení s cenou jako jediným kritériem. Obnovit také chtějí státní kontrolu a regulaci cen a monopolů. "ČSSD se zavazuje prověřit oprávněnost cen elektrické energie, plynu, vodného a stočného a vytvořit podmínky pro snížení cen bankovních poplatků a telekomunikačních služeb," uvedl její předseda.

Tagy: ČSSD koalice poplatky paroubek

Zdroje: ČTK