Havel: Odzbrojovací smlouva je cesta dobrým směrem

- Aktuality autor: red

Rusko-americká odzbrojovací smlouva je cesta dobrým směrem, svět ale nezachrání. Řekl to v pátek exprezident Václav Havel. Je podle něj vidět, že americký prezident Barack Obama se snaží naplňovat své vize.

Dohodu podepsal Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv ve čtvrtek na Pražském hradě. Podle Václava Havla byl summit USA-Rusko organizačně zvládnutý a Prahu zviditelnil. 

Smlouva je podle Havla další ze série dohod, které zeměkouli nezachrání, protože i po snížení počtu jaderných hlavic "stejně může vyletět desetkrát do povětří". "Nicméně je to cesta dobrým směrem, to je samozřejmé," uvedl exprezident. 

Podle jeho vyjádření teprve budoucnost ukáže, zda bude skutečně počátkem jaderného odzbrojování ve světě. V principu je podle Havla správné vizi mít a jít jejím směrem. O myšlence bezpečnějšího světa bez jaderných zbraní hovořil Obama v Praze před rokem. "Je patrno, že prezident Obama, který na začátku rozmanité vize rozvinul, se pokouší je v dostupné míře naplňovat," podotkl Havel. 

Nemyslí si, že smlouva by mohla znamenat krok k odklonu pozornosti Spojených států od středoevropského prostoru. Havel již loni podepsal spolu s dalšími osobnostmi z regionu dopis, který vyjadřoval obavy z poklesu zájmu USA o střední a východní Evropu. Podle Havla bylo důležité Obamovu administrativu upozornit na to, že ve střední Evropě vznikly všechny světové války. 

"Zřejmě tento postoj americká strana reflektovala. Schůzka s představiteli postkomunistických zemí o tom svědčí," podotkl Havel ke skutečnosti, že Obama se v Praze setkal po podpisu smlouvy s představiteli 11 států střední a východní Evropy.

Setkání podle něho mělo dát pravděpodobně najevo, že pro Američany je region důležitý, není si ale jist tím, zda bylo zorganizováno citlivě. "Takový to trošku mohlo mít charakter jakéhosi předvolání, aby prezident nemuset do těch všech zemí zajet. Je ale dobře, že schůzka se konala," dodal. 

Havel v souvislosti s tím upozornil na to, že Američané neustoupili od plánu protiraketové obrany. "Vůbec není pravda, že to celé zrušili a Obama to tady jasně řekl, čímž, myslím, dal cosi najevo. Zas až tak ústupky dělat na všechny strany se nechystají," poznamenal Havel.

Havel: Rusko nás stále vnímá jako součást své sféry vlivu

Rusko podle Havla stále vnímá Českou republiku jako svou zájmovou sféru. Je třeba to zohlednit v zahraniční policie, řekl České televizi. S Ruskem je podle něho nutné mít dobré partnerské vztahy.

"Ke každému partnerství patří otevřenost. Máme otevřeně říkat, co si myslíme o tom, jak tam střílejí nepohodlné novináře," uvedl exprezident. Narážel tím zřejmě na vraždu ruské novinářky a kritičky Kremlu Anny Politkovské z října 2006. Najatý vrah ji zastřelil u jejího domu. Počátkem loňského roku byli v Moskvě zavražděni další opoziční aktivisté, advokát Stanislav Markelov a novinářka Anastasija Baburovová.

Upřímnost a otevřenost ve vztahu s Ruskem je podle Havla dokladem, že nejde o účelovou záležitost. "Zároveň je třeba ale být bdělý. Putinovský režim opravdu jakoby dál sofistikovanějšími způsoby, než se to dělo dříve, opravdu jako by nás pořád vnímal trošku jako svoji zájmovou sféru, své blízké zahraničí, zemi, kde jeho vliv má být větší než v zemích jiných," upozornil Havel. 

Česká zahraniční politika by na to měla reagovat podle něho například snahou o diverzifikaci dodávek plynu a ropy, které proudí do ČR právě z Ruska. 

Podle Havla se zdá, jako by se v Rusku určitá agenda nenápadně přesouvala od bývalého prezidenta a nynějšího premiéra Vladimira Putina k současnému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi. Havel soudí, že je to "ku prospěchu věci".

Tagy: Rusko USA smlouva havel

Zdroje: ČTK