ČSSD: Nečas svými přesuny ve vládě jen splácí dluhy

- Aktuality autor: Jakub Konečný

AKTUALIZOVÁNO. Podle místopředsedy opoziční ČSSD Lubomíra Zaorálka jsou dnes oznámené změny v kabinetu jen splácením slibů, které dal premiér Petr Nečas (ODS), aby svou vládu udržel u moci. Naopak předseda poslaneckého klubu koaliční TOP 09 Petr Gazdík před novináři zdůraznil, že personální obsazení vlády je v kompetenci premiéra a vládní strana jeho názor ctí. 

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek,zdroj: Mediafax

"Ano, na obraně bychom si představovali někoho s větší erudicí," připustil Gazdík. Na obranu zamíří vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Její náměstek, nestraník Petr Mlsna, se stane ministrem bez portfeje a šéfem legislativní rady vlády. Nečas potvrdil, že na ministerstvo dopravy počítá s nynějším šéfem poslaneckého klubu ODS Zbyňkem Stanjurou. 

Stanjurův odchod ze Sněmovny do vlády prý Gazdíka lidsky mrzí. "Stávám se nejstarším a služebně nejzkušenějším předsedou koaličního poslaneckého klubu. Stávám se politickým Metuzalémem," podotkl. 

Zzaorálek připomněl hrůznou zkušenost s korupčníkem Řebíčkem

Zaorálek na tiskové konferenci ČSSD uvedl, že necítí potřebu se vyjadřovat ke konkrétním ministerským nominacím. Je ale podle něj od ODS odvážné, že se na ministerstvo dopravy vrací v době, kdy ještě nejsou vyřešeny kauzy z doby ministra Aleše Řebíčka (ODS), který úřad vedl ve vládě Nečasova předchůdce v čele občanských demokratů Mirka Topolánka. 

Nečas podle Zaorálka nynější vládní rošádou především splácí dluhy "uvnitř ODS i mimo ni" za sliby učiněné v době kolem kongresu ODS, kdy se prý hrálo o záchranu kabinetu. "Pokud se určité osoby posilují, je to proto, že sehrály významnou roli při zachraňování vlády," uvedl Zaorálek. Připomněl tehdejší zákulisní působení nyní politicky sílícího ministra průmyslu a prvního místopředsedy ODS Martina Kuby, který by měl po sloučení svého úřadu s ministerstvem dopravy stanout v čele tohoto "superministerstva". 

Komunisté trvají na personální vyprazdněnosti

Podle komunistů návrhy na nové ministry potvrdily názor KSČM o personální vyprázdněnosti stran vládní koalice. "I tato vláda už mohla díky předchozím zkušenostem zjistit, že funkci ministra by měl vykonávat člověk, který je s daným resortem alespoň vzdáleně obeznámen," sdělila mluvčí KSČM Věra Žežulková. Komunisty prý překvapila také reakce prezidenta Václava Klause, jenž chce nové ministry jmenovat už ve středu. Podle KSČM rychle změnil názor: "Sám dříve prezentoval výhrady zejména k obsazení funkce ministryně obrany Karolínou Peake," uvedla Žežulková. 

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik poznamenal, že není důležité, kdo konkrétně bude ministrem dopravy. "Při personální vyprázdněnosti této vládní koalice tam nemůže ani přijít žádná hvězda," podotkl. Podstatnější jsou podle něj konkrétní plány nového ministra, například při řešení situace okolo ČD Cargo. Změny před novináři zkritizoval také předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek.

Tagy: kritika ČSSD LIDEM vládní rošáda

Zdroje: ČTK