ČSSD chystá k prvomájovým oslavám petici proti vládě

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Sociální demokracie chystá na prvomájové oslavy petici "Zastavme devastaci naší země". Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve středu vyzval občany, aby jejím podpisem vyjádřili nesouhlas s vládní politikou.

V úterý měli možnost se při hlasování o nedůvěře kabinetu vyjádřit poslanci, o víkendu dají sociální demokraté tuto možnost občanům, uvedl jejich šéf. 

V textu petice se píše, že vláda premiéra Petra Nečase, složená z politiků ODS, TOP 09 a VV, "škodí České republice". Nedaří se jí vyvést zemi z hospodářské krize a náklady na řešení krize a deficitu přenáší na občany se středními a nízkými příjmy. Ohrožuje tak sociální soudržnost společnosti a demokratický vývoj v zemi, tvrdí sociální demokraté. 

ČSSD nabízí jako alternativu politiku spravedlivých progresivních daní, nepředstíraného boje proti korupci, dosahování konkurenceschopnosti podporou vzdělání, vědy a veřejných investic. 

Petice k dispozici na veřejných místech

Signatáři petice svým podpisem podpoří požadavky daňové progrese, zdanění hazardu a důsledné omezení daňových úniků. K dalším požadavkům patří přijetí zákona o majetkových přiznáních a zákazu anonymních akciových společností.

Petice odmítá sociální škrty, sjednocení sazby DPH na 17,5 procenta, a v důsledku toho zdražení léků, potravin, knih a dalších potřebných věcí, zvyšování poplatků ve zdravotnictví a zavádění standardní a nadstandardní zdravotní péče, zavádění školného na veřejných vysokých školách, které by omezilo dostupnost vzdělání pro dětí ze sociálně slabých rodin. 

Petice bude k dispozici k podpisu už v sobotu 30. dubna na veřejných místech a především v neděli na sociálnědemokratických oslavách Svátku práce po celé republice, uvedl Sobotka. 

Sociální demokraté podle svého šéfa také v příštích dnech podpoří veřejné akce občanských iniciativ a odborů, které budou namířeny proti daňovým, důchodovým a zdravotnickým reformám.

Tagy: ČSSD Vláda petice

Zdroje: ČTK