ČSSD chce obnovit regulaci cen v energetice a dalších oborech

- Aktuality autor: red

ČSSD chce obnovit regulaci cen v oborech, jako je energetika, plynárenství, vodárenství, telekomunikace nebo bankovnictví, řekl dnes na tiskové konferenci šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Ve všech těchto oborech určitá státní regulace existuje, podle sociální demokracie ale dostatečně nefunguje. ČSSD chce současně prostřednictvím připravovaného nového zákona o státním podniku využít zisků státních firem pro rozpočet.


Návrh sociálních demokratů vzápětí odmítla ODS. "Svými návrhy na regulaci mnoha ekonomických odvětví fakticky (Paroubek) vyhlásil válku proti zájmu lidí. Ohrožení podnikatelů a především těch největších zaměstnavatelů v zemi může vyvolat jenom ještě větší nárůst nezaměstnanosti a pád ekonomiky do ještě větší krize," uvedl předseda ODS Mirek Topolánek.

V době ekonomické krize je podle šéfa ODS jakýkoliv náznak "vyšší regulace" soukromého sektoru velmi nebezpečný a připomíná začátek komunistického znárodňování. "Dnešní návrh Paroubkových regulací nápadně připomíná totalitní praktiky, kdy se otevírá možnost vydírat velké firmy, zastrašovat je snižováním cen a požadovat desátky," podotkl Topolánek.


Ceny chce ČSSD zmrazit nebo snížit na úroveň srovnatelných zemí EU. "České domácnosti tak dnes musí za elektřinu, plyn či vodné a stočné každý měsíc platit výrazně více, než je nutné a než za stejné produkty platí občané v drtivé většině západoevropských zemí," uvedl Paroubek. ČSSD také poukázala na bankovní poplatky, které jsou podle ní v Česku vyšší, než je průměr v zemích Evropské unie, a rostly i loni.


Viceguvernér České národní banky Miroslav Singer proti tomu poukázal na to, že Česká republika je jednou ze tří zemí EU, které nemusely bankovní sektor v krizi zachraňovat. "To je dáno mimo jiné i tím, že ono klasické bankovnictví, k němuž se dle většiny autorit mají nyní banky vracet, je u nás ziskové a nemusí být tedy jako ve většině zemí EU dotováno aktivitami bank v jiných rizikovějších oblastech bankovnictví, které často, jak se v krizi ukazuje, přináší ztráty, které musí hradit daňoví poplatníci," dodal.


ČSSD také uvedla, že zatímco z akciových společností se státní účastí si může stát nechat vyplatit dividendu, státní podniky zisky kumulují, investují na finančních trzích a chovají se údajně jako banky. "Typickým příkladem je státní podnik Lesy ČR," poznamenal předseda strany. Ze zisků státních podniků chtějí sociální demokraté hradit například výstavbu bytů pro mladé rodiny nebo domů pro seniory.


Ceny za přenos a distribuci elektřiny, za systémové služby, ceny elektřiny pro zákazníky již v současnosti reguluje Energetický regulační úřad. Ve vodárenství funguje jako cenový regulátor ministerstvo financí a ministerstvo zemědělství, resort financí s Českou národní bankou hlídá bankovnictví, Český telekomunikační úřad dohlíží na telekomunikace.

Podle Paroubka ale tyto úřady neplní svou regulační roli dostatečně, ČSSD proto chce obnovit jejich funkčnost. Většina regulátorů se dnes k návrhům sociální demokracie nevyjádřila.
S návrhem na snížení cen elektrické energie přišla před rokem také KDU-ČSL.

Tagy: peníze energetika

Zdroje: ČTK