Řečtí zaměstnanci stávkují proti úsporným krokům

- Aktuality autor: red

Řečtí zaměstnanci vstoupili do 24hodinové stávky, která je namířena proti plánovaným úsporným opatřením. V zemi narůstá nespokojenost s chystanými kroky, které chce řecká vláda realizovat, aby zlepšila stav veřejných financí.

Stávku svolaly odborové svazy, které hájí zájmy asi 2,5 milionu zaměstnanců. Nelétají letadla, většinou nefunguje hromadná doprava, zavřené jsou školy, ministerstva a další instituce.


V centru Atén stávku provázely demonstrace, protestující se zde dostali do vážných střetů s řeckou policií.

Stovky mladých lidí maskovaných kuklami začaly na policisty házet zápalné lahve i další předměty. Policisté proti výtržníkům použili slzný plyn. Demonstranti také demolovali policejní motorky a kola, rozbili výlohy několika obchodů a zapálili popelnice a automobil.


Řecko zažilo 24hodinovou stávku proti úsporným opatřením již před dvěma týdny. Navzdory rostoucí nespokojenosti ale podle analytiků nelze očekávat, že by vláda od záměrů ustoupila. Problémy Řecka otřásly celou eurozónou a přispěly k poklesu kurzu eura.


Řecko se potýká s vysokými dluhy a má vysoký rozpočtový deficit. Země už přijala další úsporná opatření v objemu 4,8 miliardy eur (asi 123 miliard Kč), což odpovídá asi dvěma procentům hrubého domácího produktu. O dalších úsporách Atény rozhodly už dříve. Řecko se na konci loňského roku přiznalo k opakovanému falšování statistických dat.


Řada obyvatel Řecka považuje plán úsporných opatření za nespravedlivý. Nejvíce prý ublíží těm, kteří problémy nezavinili. Agentura Reuters v této souvislosti upozorňuje, že Řecko je zemí s rozšířenou korupcí, kde se řada lidí vyhýbá i placení daní.


Řecké průzkumy veřejného mínění ukazují, že odpor vůči úsporným krokům narůstá. Vláda chce úspor dosáhnout hlavně zvyšováním daní a naopak snižováním platů ve veřejné správě, zmrazit chce i důchody.


Řecký premiér Jorgos Papandreu v minulých dnech hovořil se zástupci několika zemí a snažil se získat jejich podporu. O finanční pomoc údajně nikoho z nich nežádal, chtěl ale součinnost. Prosadit se snažil i omezení spekulativních obchodů, na což slyšeli hlavně státníci v evropských zemích, ale méně už v USA.


"Demonstranti mají právo demonstrovat, krize ale není vinou této vlády," řekl Papandreu ve středu ve Washingtonu. Na návštěvě Spojených států je od neděle a setkal se už i s prezidentem Barackem Obamou.

Tagy: stávka Řecko peníze krize

Zdroje: ČTK