ČSNS 2005 obvinila šéfy ústecké ČSSD z korupce

- Aktuality autor: Jan Pastor

Představitelé České strany národně socialistické 2005 dnes obvinili šéfy ústeckých sociálních demokratů z korupce a praktik politické mafie namířených proti expředsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku požádali dopisem o prošetření případu a o nápravu. Kopii dopisu na dnešní tiskové konferenci poskytli novinářům.

Sobotka později novinářům řekl, že Paroubek už není členem ČSSD a že sociální demokracie s ČSNS 2005 a jejími ostudami nemá a nebude mít nic společného.

Kompromitující informace o Paroubkovi

ČSNS 2005 tvrdí, že má důkazy o tom, že nyní už bývalému předsedovi ČSNS 2005 Karlu Jankovi poskytli místopředseda chomutovské ČSSD Roman Houska a šéf ústecké krajské ČSSD Arno Fišera údajně kompromitující informace o Paroubkovi a finanční pomoc, bude-li proti Paroubkovi veřejně vystupovat.

Obvinění Housky a Fišery představitelé ČSNS 2005 opírají o čestné prohlášení člena vlastní strany Martina Vrtišky, kterému se prý Janko svěřil, že navštívil Housku a Fišeru a získal od nich "dehonestující informace" na Paroubka a "příslib zajištění finančních zdrojů v případě, že bude vystupovat" proti případnému Paroubkovu vstupu do ČSNS 2005. Houska i Fišera setkání s Jankem nepopřeli, ale obvinění z korupce odmítli.

Paroubek již od letošního jara vyjednává s ČSNS 2005 o spolupráci. Od počátku se spekulovalo o tom, že buď založí novou stranu, nebo vstoupí do ČSNS 2005, kde mu její představitelé slibovali funkci předsedy. Paroubek minulý týden vystoupil z ČSSD a oznámil, že zakládá novou politickou stranu Národní socialisté - levice 21. století a začne jednat s ČSNS 2005 o fúzi. Oznámil také, že společný program chce představit 26. listopadu na společném sjezdu obou stran.

Jestli na to mají sílu, ať mě odvolají

Sobotka dnes řekl, že by měl Paroubek opustit funkci místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru. Tento post podle něj náleží ČSSD. "Jestli na to mají sílu, ať mě odvolají," kontroval Paroubek. Funkci obsadil po loňských sněmovních volbách.

Dnes Paroubek k fúzi své strany s ČSNS 2005 uvedl, že by se měli národní socialisté do jeho strany registrovat jednotlivě, aby nemohl nikdo říci, že nebyl seznámen s programem. Nepůjde tedy o formální sloučení stran. Pracovní verze programu má být hotová do poloviny listopadu, uvedl Paroubek. Nová strana by s ním zřejmě kandidovala příští rok v krajských volbách.

Ústřední rada ČSNS 2005 v sobotu dala stranickému vedení pro jednání s Paroubkem plnou podporu. Rada zároveň sesadila předsedu Janka, který s příchodem bývalého premiéra nesouhlasil.

V jeho straně není nikdo, kdo by měl o Paroubka zájem

Od Paroubka se naopak distancovala Česká strana národně sociální a upozornila své stoupence na záměnu s ČSNS 2005. Její předseda Jaroslav Rovný ujistil, že v jeho straně není nikdo, kdo by měl o Paroubka zájem.

Zakládajícími členy nové Paroubkovy strany jsou poslanec Jiří Šlégr, Jaroslav Král a Michal Kasal. Paroubek chce do své strany získat nezařazeného poslance Jaroslava Škárku, který byl zvolen za Věci veřejné. Paroubkův tým nyní stranu buduje a tento týden hodlá podat ministerstvu vnitra žádost o registraci.

Paroubek patří k zakladatelům obnovené ČSSD po listopadu 1989. Do čela ČSSD se dostal po pádu premiéra a šéfa ČSSD Stanislava Grosse, kterého nahradil v obou funkcích. Po loňských sněmovních volbách, kdy sociální demokraté sice zvítězili, ale přesto zůstali v opozici, Paroubek na funkci šéfa strany rezignoval a stal se kritikem nového vedení.

Tagy: ČSSD korupce paroubek

Zdroje: ČTK