Policie navrhla obžalovat náměstka pražského primátora Březinu

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Policisté chtějí postavit před soud náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD). Navrhli ho obžalovat kvůli tomu, že nejprve působil ve zkrachovaných firmách a poté v dozorčí radě Žižkov Station Development (ŽSD). Dnes to řekl obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Náměstek zatím nechce případ komentovat. Opoziční TOP 09 Březinu vyzvala k rezignaci, šéf pražské ODS Boris Šťastný za ním naopak stojí. Magistrát se podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) bude kauzou dále zabývat, pokud se státní zástupce rozhodne Březinu obžalovat.

"Návrh na podání obžaloby obdrželo státní zastupitelství 5. října," uvedl Bláha. Policisté podle něj viní náměstka ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. V případě pravomocného odsouzení mu hrozí až dvouletý trest vězení nebo zákaz činnosti.

Opoziční TOP 09 Březinu vyzvala k rezignaci

Březina dříve jakékoli pochybení odmítl. "Do doby, než se celý případ uzavře, jej nebudu komentovat," dodal dnes.

Opoziční TOP 09 Březinu vyzvala k rezignaci na funkci náměstka primátora a člena rady. "Trestní obvinění náměstka pražského primátora Karla Březiny protikorupční policií je natolik závažnou trestněprávní skutečností, že neumožňuje její koexistenci s vykonávanou funkcí radního hlavního města Prahy," uvedl v prohlášení předseda klubu zastupitelů TOP 09 Tomáš Hudeček.

Předseda pražské ODS Boris Šťastný se Březiny zastal. "V mých očích Karel Březina zůstává i po dnešku stále stejným člověkem, tedy pracovitým, poctivým a čestným politikem," napsal. Dodal, že mu věří, že nic nespáchal. "K ničemu ho proto vyzývat nebudu a stejně tak v této souvislosti nebudu cokoli navrhovat pražské ODS," dodal.

Je správné řešit tuto kauzu v plném rozsahu

Podle Svobody je návrh na obžalobu standardním postupem. "Je správné řešit tuto kauzu v plném rozsahu. Pokud se státní zástupce rozhodne Karla Březinu obžalovat, budeme se případem dále zabývat," uvedl v tiskové zprávě.

Březinova kauza souvisí s tím, že v minulosti působil ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Zastupoval v nich věřitele. Podle náměstkova dřívějšího vyjádření byly firmy už před jeho nástupem ve špatné ekonomické situaci. "Zdůrazňuji, že insolvenci obou společností jsem nikterak nezavinil a nepodílel se na ní," poznamenal.

Podle obchodního zákoníku ale člověk, který byl členem některého ze statutárních orgánů zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v představenstvech nebo dozorčích radách jiných firem. Výjimkou je případ, kdy to dotyčný oznámí na valné hromadě, která jeho působení odsouhlasí.

Náměstek uvedl, že o rezignaci neuvažuje

Březina to v případě společnosti ŽSD neuvedl. Podle Březiny ale povinnost informovat o působení ve zkrachovaných firmách platí až poté, co soud rozhodne o ukončení konkurzu nebo o zamítnutí insolvenčního návrhu.

Březinu kvůli kauze vyzvali opoziční zastupitelé za TOP 09 k rezignaci už v minulosti. Náměstek uvedl, že o rezignaci neuvažuje a že jej k tomu nevyzval ani nikdo z koaličních partnerů. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v minulosti řekl, že sociální demokracie počká na to, jak bude vyřízena Březinova stížnost proti obvinění, a až pak se rozhodne o dalším postupu.

Tagy: soud Březina

Zdroje: ČTK