Dnes je středa 31. května 2023., Svátek má Kamila
Počasí dnes 22°C Polojasno

Články autora

Lukáš Grygar

Komentáře

Komentář: Pravda a láska v éře Aeronetu

Lukáš Grygar 26. 1. 2018
Lukáš Grygar, syn slavného popularizátora vědy a astrofyzika Jiřího Grygara, se s kamarádkou Adélou Hrivnákovou vlastně jen dobře bavil. A tak trochu omylem a taky trochu naschvál vznikl text, který popisuje absurditu života v informační éře. Jejich video se v mžiku rozšířilo internetem, jako když spadne lavina. Taková odezva ukazuje, že se jim podařilo trefit do černého. Požádali jsme proto Lukáše, aby podrobně popsal, co je spolu s Adélou inspirovalo, co je trápí a čemu věří. Zveřejňujeme jeho vyjádření tak, jak ho zaslal. 
Vesmír

Užijte si výstup do vesmíru z pohledu kosmonauta s náhlavní kamerou

Lukáš Grygar 29. 7. 2015
Kamery, které vydrží i velmi nevybíravé zacházení, zažily obrovský rozmach díky extrémním sportům. Alespoň zprostředkovaně zažít prudkou sjezdovku nebo třeba seskok s wingsuitem, kdo by odolal?
Technologie

Drony komplikují práci hasičů. Tihle si to nenechali líbit

Lukáš Grygar 20. 7. 2015
Je zcela nepochybné, že rozmach nejenom vojenských, ale také civilních dron zásadně proměňuje moderní společnost. A netýká se to jen „velkých“ témat jako je morální aspekt válečného konfliktu nebo ztráta soukromí.
Vesmír

Sonda New Horizons prolétá kolem Pluta, čeká nás záplava nových poznatků

Lukáš Grygar 14. 7. 2015
Pokud máte pubertu za sebou, učili jste se ve škole o Plutu jakožto o planetě. Povaha tělesa, objeveného v roce 1930, se ale spolu s novými poznatky o naší sluneční soustavě zásadním způsobem proměnila.
Vesmír

Sonda New Horizons úspěšně vstoupila do fáze průletu kolem Pluta

Lukáš Grygar 7. 7. 2015
Jsou to nervy! Po devítileté cestě kosmickým prostorem nadchází pro sondu New Horizons den „D“. Nebo lépe řečeno „P“, protože v následujících dnech proletí kolem trpasličí planety Pluto a my poprvé uvidíme, jak miliardy kilometrů vzdálené těleso vlastně vypadá.
Příroda

Rádi prokrastinujete? Zkuste to u označování zvířat v Serengeti

Lukáš Grygar 10. 6. 2015
Sedíte u počítače, čas se táhne a do práce se vám nechce. Co takhle se zabavit něčím užitečnějším, než je zevlování po sociálních sítích? Unikátní projekt je zábavný, poučný a ulehčí nejenom zoologům.
Vesmír

Další test 'létajícího talíře' NASA, další selhání: padák opět nevydržel

Lukáš Grygar 9. 6. 2015
Zatímco filmové fanoušky nadchla ukázka z chystaného filmu Marťan, od skutečné pilotované mise k Marsu nás dělí desítky let. Zatím jsme totiž ve fázi, kdy hledáme cestu, jak nad rudou planetou vůbec zabrzdit.
Vesmír

Prototyp sluneční plachetnice překonal problémy a úspěšně rozvinul plachty

Lukáš Grygar 8. 6. 2015
Co může být lepší, než plavit se za slunečného počasí na plachetnici? Plavit se za slunečného počasí – přímo na slunečním záření! Přesně touhle revoluční kratochvílí se zrovna teď nad našimi hlavami „baví“ prototyp sluneční plachetnice LightSail.