Čína varuje USA před setkáním s dalajlámou

- Aktuality autor: red

Čína v úterý vzkázala USA, že případná schůzka mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a tibetským duchovním vůdcem dalajlamou by výrazně zhoršila vztahy mezi oběma zeměmi.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení představitele čínské vlády Ču Wej-čchüna.

Podle agentury AFP však potom mluvčí Bílého domu oznámil, že Obama se s dalajlamou sejde. "Prezident řekl čínským představitelům během své cesty (do Pekingu) v loňském roce, že se s dalajlamou sejde, a právě tohle má v úmyslu udělat," připomněl mluvčí Bill Burton jen pár hodin po čínském prohlášení.

"Dalajlama je náboženská a kulturní osobnost respektovaná v celém světě a z tohoto titulu se s ním prezident sejde," řekl dále. "Aby bylo jasno, Spojené státy považují Tibet za součást Číny. Zneklidňuje nás v rovině lidských práv způsob, jakým je s Tibeťany nakládáno. Naléháme na čínskou vládu, aby chránila jedinečné kulturní a náboženské tradice Tibetu," dodal.

Duchovní vůdce Tibetu má na návštěvu Spojených států přijet tento měsíc. Na tiskové konferenci Ču Wej-čchün uvedl, že čínská vláda vehementně odmítá jakoukoliv schůzku mezi Obamou a dalajlamou.

Setkání "by bylo v rozporu s mezinárodně přijatelnými zvyky a vážně by ohrozilo čínsko-americké politické vztahy", uvedl. Podle Reuters se v poslední době množily spekulace, že se Obama s tibetským duchovním vůdcem při jeho návštěvě USA sejde.

Americký prezident měl možnost se s ním setkat již loni, ale neučinil tak, neboť si před cestou do Číny nechtěl zkazit vztahy s tamními představiteli. Peking obviňuje dalajlamu ze snahy o získání nezávislosti pro svou vlast, ten to však odmítá s tím, že mu jde jen o rozsáhlou autonomii pro Tibet v rámci Číny. Dalajlama žije v indickém exilu od svého útěku z Číny po nezdařeném protičínském povstání v Tibetu v roce 1959. V indické Dharamsále sídlí i exilová tibetská vláda.

Zdroje: ČTK