Česko má první oběť mexické chřipky

- Aktuality autor: red

Česko má první oběť prasečí chřipky. V Karlových Varech ve čtvrtek zemřela v nemocnici žena, informoval server tn.cz. Ve vážném stavu tam leží ještě jeden muž.

"Pacientka byla vážně nemocná, se srdečními problémy. Její stav byl vážný i bez chřipky, ta ale její stav zkomplikovala a mělo to bohužel fatální důsledky," řekla mluvčí nemocnice Zdeňka Marková. Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího Vlastimila Sršně nemůže zatím nákazu prasečí chřipkou u zemřelé potvrdit. 

"Nemůžeme zatím nic potvrdit, výsledky konfirmačních testů v národní referenční laboratoři budou v pátek odpoledne," řekl Sršeň. O možných zpřísněních v ochraně obyvatel proti nákaze v souvislosti s prvním úmrtím či o rozšíření očkovaných skupin zatím neměl Sršeň informace. Ministerstvo se situací nyní důkladně zabývá.

Druhým pacientem, který ve vážném stavu leží s prasečí chřipkou v karlovarské nemocnici, je asi třicetiletý muž. I ten ale měl vážné zdravotní problémy ještě před nakažením prasečí chřipkou, doplnila Marková. 

V Karlovarském kraji nejde o první případy nákazy chřipkovým virem H1N1, jak se odběrně jmenuje. Všechny předešlé ale neměly vážnější průběh.

Podle webových stránek krajské hygienické stanice bylo do září hlášeny čtyři případy. Počet hlášených případů prasečí chřipky v ČR již překročil 300.

Zdroje: ČTK