Pecina: Při vracení poplatků postupují kraje závadně

- Aktuality autor: red

Ministerstvo vnitra považuje postup většiny krajů, které vrací lidem peníze za zdravotnické poplatky, za závadný. V úterý ministerstvo odeslalo krajům výzvu k nápravě.

Poslancům to řekl ministr vnitra Martin Pecina zvolený do vlády za ČSSD. Výzva krajům se týká všech kromě hlavního města Prahy, kde se poplatky nevrací, a Plzeňského kraje, kde se uplatňuje odlišný postup. Kraje mají podle zákona na odpověď ministerstvu 60 dnů. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase Pecina svými slovy potvrdil, že kraje proplácením poplatků porušují zákon. 

Hejtman Středočeského kraje a poslanec za ČSSD David Rath na plénu nereagoval na Pecinovo oznámení, ale až na kritická Nečasova slova. Nečas mimo jiné uvedl, že hejtmani ČSSD v čele s Rathem nezákonně vynakládají peníze a prostředky jim potom chybí na potřebné věci. Ratha nazval "hejncem" podle spojení funkcí hejtmana a poslance, prý je to nový druh politického živočicha. 

Rath v reakci na to nařkl exministra práce a sociálních věcí Nečase, že snížil dotace krajům na provoz domovů důchodců o desítky procent kromě Prahy, kde vládne ODS. "Nemaťte tady lidi o poplatcích. Začal jste zneužívat svoji funkci," hřímal hejtman a poslanec a Nečasův postup označil za sprosťárnu. "Jde nám jen o udržení stejného principu pro všechny. Měl byste se maximálně stydět," dodal. 

Nečas se bránil tím, že dal na sociální služby dvojnásobný objem peněz proti minulosti. Chtěl, aby Středočeský kraj poskytoval na sociální věci tolik peněz jako dříve. Zatímco v roce 2005 to bylo 1,5 miliardy korun, nyní je to 600 milionů korun, uvedl bývalý ministr. 

Pecina poslancům řekl, že už na začátku července poslal krajům upozornění s tím, že by jejich chováním mohlo být porušením zákona. Nechal si přitom zaktualizovat analýzu, která na ministerstvu vznikla již předtím. Práci zadal tehdejšímu náměstkovi Zdeňku Zajíčkovi (ODS), který údajně úkol nesplnil. Mimo jiné i proto mu prý Pecina odebral pravomoci.

Nový náměstek pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví Richard Nouza poté připravil analýzu na základě nových dat a ministerstvo sepsalo výzvu krajům k napravení stavu. 

Podle krajského radního pro zdravotnictví Václava Šimánka (ČSSD) se ukázalo, že postup Plzeňského kraje, byť byl někdy kritizován za složitost, je správný. Všichni pacienti musejí i ve zdravotnických zařízeních ve správě kraje poplatky zaplatit. Kdo je chce vrátit, může na místě sepsat žádost, kterou zařízení odešle na kraj. Peníze pak posílá úřad lidem buď bankovním převodem na účet nebo po nasčítání určité částky složenkou. 

"My jsme to břímě vzali z nemocnic na kraj, takže naše zdravotnická zařízení nemohou být ze strany zdravotních pojišťoven nijak stíhány, protože dodržují zákon a poplatky vybírají," řekl Šimánek. Kraj letos na proplácení poplatků vyčlenil v rozpočtu 30 milionů korun. 

Svou práci podle Peciny nezvládl ani jeho předchůdce Ivan Langer (ODS), analýza vzniklá pod jeho vedením prý byla nepoužitelná. Mezi ODS a Pecinou to dlouhodobě skřípe. Občanští demokraté původně dokonce chtěli, aby Pecina odešel z vlády Jana Fischera. Sociální demokraté se snaží zdravotnické poplatky zrušit, nenašli pro to ale zatím v parlamentu potřebnou podporu. Dnes ČSSD sněmovně předložila nový návrh na úplné zrušení poplatků.

Zdroje: ČTK