Česko by teoreticky mohlo přijmout euro v lednu 2015

- Aktuality autor: red

Občanští demokraté chtějí dosáhnout tříprocentního podílu deficitu veřejných rozpočtů na hrubém domácím produktu, potřebného k budoucímu vstupu země do eurozóny, v roce 2012.

V diskusním pořadu Partie televize Prima to řekl ekonomický expert ODS Martin Kocourek. Česká republika by tak teoreticky mohla přijmout euro k 1. lednu 2015. Termín přijetí eura bude však podle Kocourka závislý na vývoji eurozóny, která má v současnosti vážné problémy.


"Náš plán je takový, že chceme co nejdříve ozdravit dlouhodobě veřejné finance, to nám vytvoří prostor pro to, abychom se mohli svobodně rozhodnout, zda a kdy do eurozóny přistoupit," prohlásil Kocourek. "Přistoupení musí být výhodné pro Českou republiku, není to přistoupení jenom kvůli přistoupení," dodal. Eurozóna má podle Kocourka v současné době obrovské problémy s rozpočtovou disciplínou, vážné problémy má například Řecko.


Podle ČSSD by Česká republika mohla přijmout euro nejpozději do roku 2016. Na sobotním jednání širšího vedení ČSSD to uvedl její předseda Jiří Paroubek. "Budeme hledat cestu k úsporám a hospodářskému růstu. V roce 2013 počítáme s tím, že by schodek státního rozpočtu byl pod úrovní tři procenta HDP. Česká republika by mohla vstoupit do evropské měnové unie v roce 2015 nebo 2016. Může to být i dříve, pokud dojde k hospodářskému oživení," řekl Paroubek.


Podle vládou aktualizované verze Konvergenčního programu, který je základním dokumentem země pro přijetí eura, by měl deficit veřejných financí postupně klesat pod tři procenta hrubého domácího produktu v roce 2014. To by podle ministra financí Eduarda Janoty znamenalo přijetí eura v roce 2017. "Ale ty kroky lze i urychlit a dostat se pod tři procenta již v roce 2013, to ale bude záležet na další vládě," uvedl v pondělí Janota.


Projednávání Konvergenčního programu vláda v pondělí na 14 dní přerušila. Ministři ještě chtějí probrat opatření, která by zabránila dalšímu růstu zadlužení. Loni podíl deficitu veřejných financí na HDP kvůli rekordnímu schodku rozpočtu stoupl podle odhadů ministerstva financí na 6,6 až 6,9 procenta. Předloni byl deficit veřejných financí 2,1 procenta.

Zdroje: ČTK