Dnes je pondělí 16. května 2022., Svátek má Přemysl
Počasí dnes 27°C Oblačno

Černé duše v ČSSD? Jinak to nejde, tvrdí Foldyna

Černé duše v ČSSD? Jinak to nejde, tvrdí Foldyna
zdroj: tisková zpráva

V sociální demokracii probíhají organizované nábory členů strany. Šéf děčínského sdružení ČSSD k tomu říká: Jinak se politika dělat nedá.

Během roku 2009 se do děčínského okresního sdružení ČSSD přihlásilo na devadesát lidí. Nebylo to obvyklé, v předešlých letech se lidé k místním sociálním demokratům hlásilo jen několik lidí za rok. Nové lidi ke vstupu do strany „motivoval“ podnikatel Tomáš Horáček. Nabízel jim účast na rautech nebo svezení v limuzíně.

„Ahoj v sobotu, v Penzionu Jana je další akce... budou dvě limuzky, raut a různý jiný parádičky... ale potřebujeme co největší účast stávajících členů a 30 nových členů. Tak doufám, že mě nesklamete,“ citoval deník MF Dnes z SMS, kterou Horáček poslal dvěma studentům.

Foldyna: Jinak se ta politika dělat nedá

„Je pravda, že tam byl jistý diskutabilní prvek,“ přiznává serveru ParlamentniListy.cz Jaroslav Foldyna, šéf děčínské ČSSD. „Tomáš Horáček je mladej kluk, umí lidi oslovit, má firmu, která pronajímá velká auta. My potřebujeme omladit naší členskou základnu, tak jim prostě nabídl, že je pozve na občerstvení a poskytne jim to auto,“ doplnil Foldyna.

„O mladé máme zájem i nadále, věkový průměr naší organizace byl kolem šedesáti let,“ říká dále Foldyna. Na nabírání lidí do strany tímto způsobem nevidí nic špatného: „Nikdo na ně netlačil, chtěli jsme dát mladým lidem šanci, aby se prosadili.“

Aubrechtová: Strana strká hlavu do písku

Jiný pokus organizovaně nabrat velký počet lidí do sociální demokracie se odehrál v prosinci minulého roku v Bílině na Teplicku. „Jakýsi pan Novák vyzvedával přihlášky po čtyřiceti nebo padesáti kusech. A pak se najednou objevily vyplněné na sekretariátu okresu,“ říká Martina Aubrechtová-Havlová, jež je předsedkyní ČSSD v Teplicích.

„Bylo jich celkem devadesát osm. Já jsem ty lidi v životě neviděla, a pak najednou přišli na schůzi. Šlo o hromadný a účelový nábor, mám svědky, kteří viděli člověka z konkurenčního politického sdružení, jak je organizuje,“ pokračuje Aubrechtová.

Podle Aubrechtové-Havlové se sociální demokracie nechce problému s organizovanými nábory nových členů strany postavit čelem. „Ten přístup bych nazvala pštrosí hlavou v písku. Náš Ústecký kraj měl největší nárůst členů za poslední rok, celkem 1013. Organizují to Horáčkové, Vrbové a další.“

Víc lidí, víc síly

Od počtu členů nižších organizací se v ČSSD odvíjí počet delegátů na celostátním sjezdu strany. Ten volí předsedu a místopředsedy strany.

Karel Vrba, na kterého Aubrechtová-Havlová naráží, je bývalý místopředseda krajského výkonného výboru ústecké ČSSD. Ze strany vystoupil, když vyšlo najevo, že byl v minulosti odsouzen za loupež, výtržnicví a ublížení na zdraví. Přitom se podle prohlášení strany prokázal čistý trestním rejstříkem.

"Lovec" pro ČSSD dál pracuje

Stranu opustil i Tomáš Horáček, spojovaný s organizovanými nábory nových lidí na severu Čech. Jak ale serveru ParlamentniListy.cz potvrdil Jaroslav Foldyna, Horáček se stranou nadále spolupracuje.

„Byl přizván jako technická podpora na poradu volebních manažerů. V minulosti byl manažerem na Ústecku, má marketingovou firmu a pracoval příkladně a výborně. Proto jsme ho pozvali také teď,“ říká Foldyna.

Z členské základny odvozuje výběr delegátů na celostátní kongres i ODS. Ta ale plánuje v reakci na kauzy s takzvanými černými dušemi svůj nominační systém změnit.

Související: Proti černým duším půjdeme on-line, prozradila ODS

Změna? Možná. A za dlouho

Také v ČSSD se o mluví o změnách v pravidlech přijímání nových lidí do strany. Předseda Jiří Paroubek například navrhl, aby uchazeči museli před potvrzením členství projít čekací lhůtou nebo být doporučeni k přijetí ručitelem.

„To je věc dlohodobé debaty,“ uvedl pro ParlamentniListy.cz mluvčí ČSSD Ondřej Macura. „Změnu stanov může přijmout pouze celostátní sjezd strany, který se koná jednou za dva roky.“ Poslední sjezd měli sociální demokraté v březnu 2009.

www.parlamentnilisty.cz