Celý svět vítal Nový rok

- Aktuality autor: Danica Klein

Miliony lidí v noci na dnešek příchod Nového roku. Moře lidí - podle některých odhadů milion - se sešlo na mrazivém newyorském náměstí Times Square k tradičnímu odpočítávání poslední minuty do půlnoci při spouštění obří křišťálové koule. Někteří návštěvníci dorazili v předstihu 12 hodin před vyvrcholením zábavy, další se spokojili s přímým přenosem. 

Oslavy Nového roku, Sydney

Oslavy Nového roku, Sydney,zdroj: Getty Images

"Je to tu neskutečné. Ta světla a koule, muzika, všichni lidé. Je to zábavné. Televize to nedokážou zprostředkovat, musíte tu být, abyste uvěřili," řekla dvacetiletá studentka Kerrie McConaghyová. 

V Berlíně se u Braniborské brány sešly statisíce lidí na obřím koncertu, který o půlnoci vyvrcholil tradičním ohňostrojem. Berlínské úřady odhadly počet návštěvníků v německé metropoli na dva miliony. 

"Dav, roztažený na dva kilometry, tančil v rytmu populárních písní zpěváka Heina či techna skupiny Scooter a o půlnoci mohl obdivovat nebe ozářené ohňostrojem nad Braniborskou branou. Asi 6 000 odpálených rachejtlí jiskřilo na obloze po deset minut," vylíčila agentura. 

V Londýně se před slavícími davy o půlnoci rozzářilo obří kolo London Eye. Londýňané jako první měli příležitost okusit ohňostroj, umožňující si událost vychutnat nejen zrakem a sluchem, ale i dalšími smysly. Poživatelné konfety měly banánovou příchuť, parfémované bublinky voněly po pomerančích a sníh po broskvích. 

V Paříži se slavilo na Elysejských polích, kde se pod dohledem asi 9 000 policistů, četníků a hasičů sešlo na 300 000 lidí. V Římě i Benátkách si tisíce lidí vyslechly silvestrovské koncerty. 

Silvestr na největší pláži světa

Více než čtvrthodinová pyrotechnická show provázela i silvestrovské veselí na pláži Copacabana v Riu de Janeiru, kde se podle místních úřadů sešlo na 2,3 milionu lidí. Dalších 40 000 turistů přihlíželo z palub vyhlídkových lodí. Ohňostroj, řízený počítačovým programem, si vyžádal 24 tun pyrotechniky a v explozích převládala modrá, zelená a žlutá, čili barvy národního týmu, který patří k favoritům nadcházejícího mistrovství světa ve fotbale. 

V Kyjevě se na náměstí Nezávislosti sešlo nejméně 100.000 Ukrajinců, kteří společně zpívali státní hymnu. Kromě pokusu zapsat se do Guinnessovy knihy rekordů šlo podle agentury AP i o podporu pro integraci s Evropskou unií. 

Ústřední kyjevské náměstí je už déle než měsíc dějištěm masových protestů proti rozhodnutí prezidenta Viktora Janukovyče nepodepsat dohodu o přidružení k Evropské unie. Desítky tisíc Kyjevanů tak zpívaly, že "Ukrajina ještě nezhynula" i jako výraz vzdoru proti současné vládě, která se přiklonila raději k dohodě s Moskvou, než s Bruselem. 

Rusové byli ostražití

Rekord v masovém zpěvu státní hymny drží od loňského května 121 653 Indů. Zatím není zřejmé, zda tento rekord padl, anebo odolal. 

"Je důležité být zde s našimi lidmi," každopádně usoudil Serhij Holota, který na náměstí přišel s ženou a synem. Dění na náměstí Nezávislosti podle něj představuje i příklad pro děti, "jak žít ve svobodné občanské společnosti". "Je pěkné být zde ve všední den a je důležité být zde spolu s dalšími ve svátek," řekla AP čtyřiašedesátiletá Tamara Tivonenková. Nový rok je na Ukrajině, podobně jako v dalších postsovětských státech, zdaleka nejoblíbenějším svátkem roku. 

V Rusku se vzhledem k nedávným teroristickým útokům ve Volgogradu odehrával Silvestr za přísnějšího dohledu policie. Během oslav "nedošlo k žádné mimořádné situaci", uvedla agentura ITAR-TASS s odvoláním na ministerstvo pro mimořádné situace. 

Tagy: Nový rok oslavy 2014

Zdroje: ČTK