Ruský prezident Putin označil útoky proti civilistům za neomluvitelné

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno přiletěl do Volgogradu, kde po poradě se zástupci ruských silových resortů o boji proti terorismu navštívil zraněné oběti nedávných útoků sebevražedných atentátníků. O Putinově nečekané návštěvě informovala ruská média. 

Vladimír Putin

Vladimír Putin,zdroj: Getty Images

"Ohavnost zločinů, které zde, ve Volgogradu, byly spáchány, nevyžaduje další komentáře. Ať by zločinci své počínání zdůvodňovali čímkoli, neexistuje omluva pro jejich činy namířené proti civilistům a zejména proti ženám a dětem," prohlásil Putin na úvod porady, jejíž zahájení mohli sledovat novináři. 

Prezident zároveň podle agentury Interfax zdůraznil, že zatímco ruské speciální jednotky při svých operacích dělají maximum, aby zajistily bezpečnost především civilistů a obzvláště dětí a žen, při počínání atentátníků ve Volgogradu tomu bylo právě naopak. 

Volgogradské porady s Putinem se mimo jiné zúčastnili šéfové ruské kontrarozvědky (FSB) a ministerstva vnitra Alexandr Bortnikov a Vladimir Kolokolcev, náčelníci regionálních volgogradských úřadoven FSB a ministerstva vnitra a také ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová. 

Cestou do jedné z nemocnic, ve kterých jsou hospitalizováni lidé zranění při atentátech, šéf státu položil kytici rudých růží na místě, kde v pondělí explodoval trolejbus a kde už leží množství květin, hraček a zapálených svíček. 

"Lidé ve Volgogradu jsou silní duchem a nenechají se jen tak zlomit," prohlásila podle ruské televize v nemocnici jedna z pacientek, když jí prezident přál brzké uzdravení. 

Nedělní odpálení bomby na volgogradském vlakovém nádraží a pondělní obdobný sebevražedný atentát v jednom z městských trolejbusů si vyžádaly 34 životů. Ze stovky zraněných se ještě více než 60 léčí v nemocnicích ve Volgogradu a v Moskvě. 

K útokům se dosud nikdo nepřihlásil. Média je připisují severokavkazským povstalcům, jejichž vůdce již v létě vyzval k útokům proti zimní olympiádě. Ta se uskuteční v únoru v jihoruském Soči, zhruba 650 kilometrů od místa nejnovějších teroristických násilností. 

Putin do Volgogoradu nečekaně přiletěl z dálnovýchodního Chabarovska, kde v úterý na závěr roku 2013 v novoročním poselství zdůraznil, že Rusko povede tvrdý a důsledný boj s teroristy až do jejich naprostého zničení. 

V milionovém Volgogradu panují podle agentury AP přísná bezpečností opatření. Do města dorazily policejní posily, úřady zrušily plánovaná novoroční shromáždění a až do čtvrtka byla uzavřena všechna volgogradská kina. Policie podnikla sérii razií a zadržela řadu lidí mimo jiné pro různé správní prohřešky, nebylo však oznámeno zatčení nikoho, kdo by byl podezříván z účasti na atentátech. 

Tagy: terorismus proslov Volgograd

Zdroje: ČTK