Bitva o náměstky dráždí opozici

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 21. 2. 2018 19:30) - Aktuality autor: šar

Kvůli služebnímu zákonu je podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) státní správa paralyzovaná, zatím ale není jasné, jak by se měl zákon změnit. Ministrům vadí, že si do úřadů nemohou přivést ani nejbližší spolupracovníky. Vláda ve středu o možných změnách diskutovala čtyři hodiny a vrátí se k nim na dalším zasedání. Opozice Babišovy plány na změny kritizuje a vidí za nimi snahu ANO zbavit se nepohodlných úředníků.

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová a premiér v demisi Andrej Babiš

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová a premiér v demisi Andrej Babiš,zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) dostala za úkol plánované změny konzultovat s Evropskou komisí. Babiš po jednání vlády novinářům řekl, že zatím nemůže uvést, jak by měl zákon vypadat.

Dříve Babiš hovořil o zrušení takzvaných odborných náměstků, ve středu mezi plánovanými změnami jmenoval ale jen například možnost při výběrových řízeních do druhého kola pozvat lidi mimo státní službu. O rok by se také mohla snížit požadovaná praxe. Ministři spolu s šéfem státních tajemníků Josefem Postráneckým hovořili i o změnách v četnosti vyhodnocování práce státních úředníků.

"Dnes nejsem schopen říct, jak to bude," uvedl k možným změnám Babiš s tím, že současná situace práci úřadů paralyzuje. "Jen můžu říct, že k tomu přistupujeme velice apoliticky," uvedl. Opět se ohradil proti výrokům, podle kterých jeho vláda provedla na úřadech čistku.

Vláda podle něj v prosinci provedla dvě systemizace v rámci zákona o státní službě a počet pracovníků tak klesl o 23, pracovních míst mimo státní službu ubylo 49, a to hlavně na úřadu vlády.

Premiér po jednání zopakoval, že není možné, aby státní tajemníci a někteří náměstci "byli víc než celá vláda". Zákon, který platí od ledna 2015, měl pomoct odpolitizovat státní službu, minulá vláda ho přijala i kvůli požadavkům Evropské unie.

K opatrnosti proto ve středu před jednáním nabádala ministryně obrany Karla Šlechtová, která ve vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL zastávala post ministryně pro místní rozvoj. 

Tagy: Česko novela domácí hnutí Ano služební zákon česká vláda česká politika

Zdroje: ČTK