Bílý dům očekává testy severokorejských raket

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Případný nový test severokorejských raket by pro Washington nebyl překvapením a Spojené státy by nezaskočila. "Nebyli bychom zaskočeni takovou akcí," řekl dnes mluvčí Bílého domu Jay Carey k náznakům, že by se KLDR mohla připravovat ke zkušebnímu odpálení svých střel. Současně vybídl Pchjongjang, aby "skoncoval s provokacemi". 

Vesmírná střela (ilustrační foto)

Vesmírná střela (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Jihokorejští analytici nevylučují, že by se raketový test mohl odehrát 15. dubna, na výročí narození zakladatele komunistického režimu Kim Ir-sena. 

Severní Korea v posledních týdnech stupňuje své hrozby určené jižnímu sousedovi a Američanům. Pohrozila preventivním jaderným útokem na Spojené státy a zamířila rakety a dělostřelectvo na vojenské základny USA. Nejnověji instalovala dvě rakety středního doletu na mobilní odpalovací zařízení na východním pobřeží země, odkud v minulosti podnikala raketové testy. 

Severokorejské rakety Musudan, které se poprvé ukázaly veřejnosti na přehlídce v roce 2010, mají údajně dolet 3000 až 4000 kilometrů, a jsou tedy schopny zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko a zřejmě i americký tichomořský ostrov Guam. Tuto střelu však režim ještě nikdy netestoval. 

Spojené státy zareagovaly oznámením, že na Guamu, kde se nachází na 6.000 amerických vojáků, rozmístí vyspělý protiraketový systém THAAD, aby podpořily obranu regionu. Jižní Korea vyslala na moře dva torpédoborce vybavené protiraketovým systémem Aegis. 

Severokorejská bojechtivá rétorika dosud nevyústila v přímou akci, jakou bylo třeba v roce 2010 ostřelování jihokorejského ostrova se čtyřmi oběťmi na životech.

Tagy: Bílý dům KLDR testy raket

Zdroje: ČTK