Bém kritizoval městskou radu. Ta ho nazvala lhářem

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Exprimátor a současný poslanec Pavel Bém (dříve ODS) se dnes opět pustil do současného vedení Prahy. Kritizoval radu například za zakázku na podporu systému opencard, kterou letos v dubnu získala firma Haguess. Firma je hlavním dodavatelem projektu. Zastupitel Jan Vašíček (TOP 09) pak Béma označil za člověka, který trpí bájnou lhavostí. 

Bém, který může jako poslanec zvolený za Prahu na pražském zastupitelstvu kdykoliv vystoupit, už současné vedení kritizoval na minulých zasedáních. Dnes se do radních pustil kvůli projektu opencard, u jehož zrodu jako primátor stál. Na jednání řekl, že současné vedení za provoz projektu platí více než minulé vedení v roce 2006. 

Radní Eva Vorlíčková (TOP 09) to ale odmítla. Zastupitel Vašíček pak Béma označil za člověka, který trpí patologickou lhavostí. "Jako laik se domnívám, že (Bém) trpí nemocí zvanou Münchhausenův syndrom nebo také bájná lhavost. Syndrom je pojmenován po baronu Münchhausenovi, který je též znám jako Baron Prášil," řekl na zastupitelstvu Vašíček. 

Člověk, který trpí bájnou lhavostí neboli mýtomanií, cítí nutkavou potřebu neustále si vymýšlet nejrůznější příhody a podivná dobrodružství, citoval z internetu Vašíček. Jde o regulérní psychickou poruchu, která se ale obtížně diagnostikuje i léčí. "Klasický mýtoman na rozdíl od různých podvodníků nelže ze zištnosti nebo s úmyslem uškodit," připomněl také Vašíček. 

Bém kontroval tím, že tato nemoc by se mohla týkat mnoha politiků. "Ale já jsem neudělal nic jiného, než že jsem se podíval do otevřených zdrojů - do registru zakázek," dodal Bém. Radu vyzval, aby nechala udělat na zakázky související s opencard audit. 

Kritizovaný projekt opencard, který je spojován s nevýhodnými smlouvami, stál asi 1,25 miliardy korun. Policie v této věci obvinila pět úředníků pražského magistrátu.

Tagy: Praha opencard radnice Bém

Zdroje: ČTK