Koalice přerušila debatu sněmovny o platech náměstků

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Koalici se podařilo dnes ve Sněmovně přerušit debatu o údajně vysokých platech některých náměstků ministrů a vedoucích úředníků na ministerstvech. Bod na schůzi prosadila díky momentální převaze opozice na základě žebříčku, který poslanci dostali od prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) označil soupis za "plky" a vyžádal si dva dny, aby sestavil "skutečně věrohodnou zprávu". 

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek,zdroj: Mediafax

V žebříčku unie jsou vypsány průměrné měsíční platy nad 100.000, 200.000 i 300.000 korun měsíčně. Podle Kalouska obsahuje "řadu nepravdivých a zkreslených údajů" a jde o "zkreslenou, účelově zmanipulovanou zprávu". "Doufám, že je to exces vystoupení justice, nikoli trend," řekl poslancům ministr financí. 

Nový bod informace "o nehorázných platech úzké skupiny vyvolených úředníků" prosadil ráno do programu sociální demokrat Ladislav Šincl (ČSSD), jenž ve středu při projednávání platů ústavních činitelů kritizoval zmrazování mezd zákonodárců i zdanění paušálních náhrad. Kdy bude jednání o platech náměstků a úředníků pokračovat, není jasné. Koalice může jeho další pevné zařazení na program blokovat. 

Jako první kabinet snížil objem peněz ve státní správě

Kalousek zdůraznil, že současná vláda je prvním kabinetem po roce 1989, který snížil objem peněz na mzdy ve státní správě. "Během jednoho roku, z roku na rok o deset procent," podotkl ministr, jenž také obhajoval odměny ve svém úřadu. 

Podle Jeronýma Tejce (ČSSD) ale není snížení objemu mezd žádné plus. Kladné by bylo v případě, pokud by se týkalo i vysokých úředníků, kterým se podle něho platy zvýšily. 

Kalousek poukazoval na to, že je možné, že při "naprosto revoluční změně" snížení objemu mzdových peněz začaly úřady více platit výkon než docházku. Ministr podotkl, že sám přiznává některým pracovníků vyšší odměny, než je jeho plat; těm, kteří se podle něho zasloužili o úspory v desítkách miliard korun pří správě státního dluhu. 

"Umím si to obhájit vůči komukoliv a kdykoliv. Těmto lidem se omlouvám, že jim nemůžu napsat víc," řekl Kalousek.

Tagy: platy odměny

Zdroje: ČTK