Babiš se dostal opět do čela hnutí ANO 2011

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Majitel zemědělsko-chemického impéria Agrofert Andrej Babiš byl dnes na celostátním sněmu zvolen do čela politického hnutí ANO 2011. Babiše, který hnutí založil a i dosud stál v jeho čele, na post navrhla většina krajských sněmů. Sněm zvolil pět místopředsedů. Nové vedení by mělo stranu dovést do parlamentních voleb v roce 2014. Babiš, který bývá označován za jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších podnikatelů v Česku, se už loni na ustavujícím sněmu postavil do čela ANO 2011. Dnes byl jediným kandidátem, volila ho drtivá většina delegátů, dostal 169 ze 172 hlasů. 

Andrej Babiš

Andrej Babiš,zdroj: Mediafax

"Vybudovali jsme strukturu hnutí, máme 91 okresních organizací a 14 krajských. Myslím, že to působí impozantně," řekl novinářům Babiš. "Cílem je úspěch v nastávajících parlamentních volbách," zopakoval. Volební program zatím hnutí nemá. Základní teze si delegáti stanoví v dubnu na ideové konferenci, konečný program bude ale až příští rok. Volby do Sněmovny by měly být někdy v polovině roku 2014. Strana se podle Babiše zaměří na problematiku nezaměstnanosti, podporu podnikání, chtěla by prosadit snížení daní. "Nevidím jediný důvod, proč bychom měli mít jednu z nejvyšších DPH v Evropě," uvedl. 

Babiš na odpověděl, že strana má v současnosti asi 420 sponzorů, kteří věnovali zhruba 7,5 milionu. Sám Babiš do stranické pokladny vložil 29,5 milionů, jeho firmy dalších 26 milionů. Hlavními sponzory podle něj jsou mimo jiné majitel logistické společnosti HOPI František Piškanin, který věnoval milion korun, a majitel firmy Rainbow Zdeněk Říčař, který přispěl stejnou částkou. Podnikatel Radim Jančura, majitel společnosti Student Agency, věnoval částku 100.000 korun, řekl Babiš. 

Místopředsedkyní se na dnešním sněmu stala bývalá náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj, manažerka hnutí Věra Jourová, která v minulosti čelila obvinění z korupce. Soud ji ale nakonec očistil. Dalšími místopředsedy jsou členka organizační sekce hnutí Jana Valinčičová, která uspěla přestože nebyla nominována z krajů, předseda krajského hnutí v Moravskoslezském kraji Petr Harvánek, karlovarský předseda strany Jan Hammer a zlínská předsedkyně Hana Greplová. 

Místopředsednický post neobhájil bývalý zastupitel za ČSSD v Olomouckém kraji a prostějovský radní Jaroslav Faltýnek. Po prvním kole nebyl zvolen ani do předsednictva. Babiš poté vystoupil na jeho podporu. Řekl, že Faltýnek stál u zrodu hnutí, že si post ve vedení zaslouží, protože ho má "vydřený". Delegáti jej po této výzvě zvolili jako jednoho z osmi členů předsednictva. 

Hnutí založil Babiš v roce 2011, loni v květnu bylo zaregistrováno u ministerstva vnitra. Na podzim se zúčastnilo senátních voleb. Nikdo z kandidátů ale neuspěl. 

Americký časopis Forbes Babiše zařadil na 913. místo světových miliardářů s odhadovaným majetkem 1,4 miliardy dolarů (asi 27 miliard Kč). Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru a dvojkou chemického průmyslu. S 28.000 zaměstnanci patří k největším zaměstnavatelům.

Tagy: ANO 2011

Zdroje: ČTK